KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Je třeba myslet jak na rozpočtové možnosti, tak na mezigenerační solidarit
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Je třeba myslet jak na rozpočtové možnosti, tak na mezigenerační solidaritu

Přidáno 21. 2. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka popsal dva důvody, proč prosazuje nižší valorizaci důchodů – omezené možnosti rozpočtu a mezigenerační solidaritu. V Událostech, komentářích diskutoval s poslancem za ANO Alešem Juchelkou o tom, jestli je vládní postup vůči lidem fér, ale i o „technikáliích“ přijímání navržené novely.

„Za posledních 14 měsíců vzrostl průměrný důchod z 15 400 korun na 19 400 korun a v červnu i po úpravě valorizace překoná 20 tisíc korun. Dostaneme se na rekordní poměr důchodů vůči průměrné mzdě, při další vlně valorizací totiž přesáhne výše důchodů polovinu průměrné mzdy. Při původně nastavené valorizaci bychom letos vydali 34,4 miliardy korun, příští rok až 58,8 miliardy. Je tedy třeba myslet jak na rozpočtové možnosti, tak na mezigenerační solidaritu mezi těmi, kdo na důchody vydělávají a těmi, kdo je pobírají," uvedl Marian Jurečka.

Tématem rozhovoru byly i plánované opoziční obstrukce. „V demokraticky vyspělé zemi, kde je základem moci zákonodárné fungující parlament, v němž se ctí většina, nemůže přijít opozice a říkat, že obstrukcemi tu vůli a rozhodovací proces zablokuje trvale. Chápu opozici, sám jsem byl čtyři roky opozičním poslancem. Rozumím, že jsou tu momenty, kdy chce něco zdůraznit, jednání v řádu hodin zkomplikovat a podobně. Nynější opozice to však dělá v řádu dnů. Pamatuji si obstrukce, které trvaly tři dny a dvě noci. To považuji za něco, co není přiměřené. Opozice nemá právo blokovat demokratickou většinu ve Sněmovně," sdělil ministr práce a sociálních věcí.

Více zde.

kategorie Z médií