KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Je třeba, aby kvalitní půda zůstala pro zemědělskou výrobu potravin
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Je třeba, aby kvalitní půda zůstala pro zemědělskou výrobu potravin

Přidáno 5. 10. 2021
Ilustrační foto
Proglas

Poslední z předvolebních debat na Proglasu se věnovala životnímu prostředí a zemědělství. Do pořadu 13+ dostal pozvání poslanec za KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Mariana Jurečku, který zastupoval koalici SPOLU.

Podle předsedy lidovců je třeba chranu pitné vody a půdy lépe zanést do ústavy. „Je třeba, aby kvalitní půda zůstala pro zemědělskou výrobu potravin a stát uměl investorovi říct, že zástavba má směřovat na nějaký brownfield, tedy lokalitu, kde už dřív zástavba byla,“ uvedl Marian Jurečka.

Zároveň upozornil, že větrných a vodních zdrojů v ČR tolik není jako v sousedních zemích. „Chceme proto využít maximálně potenciál fotovoltaiky. Je tu 1,5 milionu střech rodinných domů, provozoven, průmyslových areálů, také jsou tu hladiny vodních ploch. Chceme udělat maximum pro to, abychom na ně mohli fotovoltaiku s rozumnou mírou podpory instalovat a aby si to mohly dovolit i středně či nízkopříjmové rodiny,“ řekl.

Co se týče jaderné energie, počítá koalice SPOLU s jadernými zdroji v okolí Dukovan a Temelína. „Bez jádra se v příštích 30-40 letech rozhodně neobejdeme. Musíme být energeticky soběstačnou zemí a mít energetickou bezpečnost za přijatelné ceny,“ zdůraznil Jurečka. Je také pro to, aby se tendr na dostavění dukovanské elektrárny rozběhl co nejdříve. 

Více zde. 

kategorie Z médií