KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Elektromobilita je příležitost. V Česku máme k dispozici 1,5 milionu střec
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Elektromobilita je příležitost. V Česku máme k dispozici 1,5 milionu střech

Přidáno 23. 9. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Český vzdělávací systém, životní prostředí i energetiku rozebírali v předvolební debatě ČT lídři z Olomouckého kraje. Diskutovali o výši učitelských platů, rozebrali ale i otázky spojené s jednotlivými školskými stupni. Hostem za koalici SPOLU byl předseda lidovců Marian Jurečka. 

Koalice SPOLU je pro větší tok peněz do vzdělávání, zvýšení má podle ní do roku 2030 dosáhnout 5,2 procenta HDP a učitelský plat má činit 130 procent průměrné mzdy. Podle lídra kandidátky Mariana Jurečky je třeba ocenit práci pedagogů během pandemie. „Je to extrémně náročné,“ uvedl. „SPOLU posílíme výuku dějin 20. století s důrazem na nedemokratické režimy a společenský extremismus! Chceme méně biflování a více kreativní práce,“ doplnil Jurečka. 

Koalice SPOLU chce také prosadit zrušení povinného posledního roku předškolního vzdělávání. „Nenaplnil očekávání, aby se zkvalitnila příprava dětí především v problematických vyloučených lokalitách,“ uvedl Jurečka s tím, že problém by měly vyřešit podpůrné organizace zaměřující se na přípravu těchto dětí.

Elektromobilita je příležitost
„Jenom na vládních budovách mohli být energetické úspory za půl miliardy korun. Dále tu máme úspory týkající se podpory čisté mobility a podpory fotovoltaiky na střechách rodinných domů. Teď jsme navrhovali dva zákony, které byly klíčové a hnuté ANO to zabilo,“ řekl lidovecký předseda. „Elektromobilita je příležitost. Ideálním modelem je rodina, která má na střeše fotovoltaiku a pomocí této energie pohání elektromobil. Máme v Česku 1,5 milionu střech, kde může být fotovoltaiky. Pojďme toho využít," doplnil Jurečka.

Více zde. 
 

kategorie Z médií