KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Důchody letos zvýšíme v průměru o 1000 korun
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Důchody letos zvýšíme v průměru o 1000 korun

Přidáno 10. 2. 2022
Ilustrační foto
Seznam zprávy

Česko plánuje od čtvrtka velké rozvolnění, občané se už obejdou bez covid pasů a za týden již také bez testování. Je to správná cesta, jak ven z pandemie? A jako o pomyslném návratu k normálu se mluví také o snížení výdajů státního rozpočtu, na kterém nová vláda pracuje od začátku roku. Zatímco Fialův kabinet slibuje snížení o desítky miliard, země hospodaří v rozpočtovém provizoriu a zatím není zcela jasné, kde všude se bude škrtat. Koho se nejvíce dotkne šetření státu? A mají se bát ti nejzranitelnější? Nemůže jim ublížit i rychlé rozvolňování a tedy i riziko rychlejšího šíření nákazy ve společnosti? Hostem Výzvy byl ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

Není rozvolňování příliš rychlé? Datový analytik Jan Kulveit například říká, že ještě nejsme za bodem kulminace varianty omikron.
Já si pamatuji spoustu odborníků, kteří nám říkali, že pokud neuděláme tvrdý lockdown přes Vánoce, tak to dopadne špatně, a ani tyto prognózy se nenaplnily. Respektuji, že tady jsou různé názory ve veřejném prostoru, ale rozhodnutí ministra Válka se opírá o většinovou shodu odborných týmů. Jenom připomínám, že to jsou postupné kroky.

Co tedy zůstane, respirátory?
Ano. Běží nám testování, běží nám karantény a izolace. Běží nám respirátory a zůstávají omezení pro velké akce. Je tady relativně hodně omezení, která zůstávají v platnosti, a postupně je budeme vypínat

Neodrazí se šetření na chodu služeb směrem k veřejnosti? Například na IT odbornících?​
V personálních oblastech IT vím, že škrtat nemohu, tam naopak vím, že potřebují posílit. Ale samozřejmě počítám i s postupnou úsporou lidských zdrojů. Na resortu je 1400 neobsazených míst, některá logicky škrtnu.

Počítáme s mimořádnou valorizací důchodů. Ta v červnu proběhne, máme na to v rozpočtu alokováno 21 miliard korun

Kolik by mohl dostat přidáno průměrný penzista?
Ta částka může být v průměru 1000 korun.

Více zde. 
 
kategorie Z médií