KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): V návrhu parametrů důchodového systému považuji za klíčové ty, které se tý
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): V návrhu parametrů důchodového systému považuji za klíčové ty, které se týkají mezigenerační solidarity

Přidáno 6. 2. 2023
Ilustrační foto
Právo

Pokud někdo vychovává budoucí generaci, stát by jej za to měl odměnit. Tento aspekt se tedy promítne i do důchodové reformy, říká předseda Jurečka.

„Osobně demografický aspekt považuji za velmi důležitý, a proto v návrhu parametrů důchodového systému považuji za klíčové ty, které se týkají mezigenerační solidarity. To je zaprvé už zavedené výchovné, tedy pětistovka za vychované dítě k důchodu. Pak navrhujeme jeden procentní bod z pojistného, který by mohly převádět pracující děti přímo na výplatu důchodů svých rodičů. A pak je velmi důležitá věc, která by měla přispět ke stabilizaci systému, a to je společný vyměřovací základ manželů. Že by si manželé mohli každý rok říct, že mají rozdílné příjmy, že si to spojí, a z toho se bude počítat budoucí výměra jejich důchodů," říka mínístr.

„To je důležité i třeba proto, že když se manželství rozpadne, tak manželka, která se mnoho let před rozvodem víc věnovala výchově dětí a měla nižší příjem než manžel, je tím postižena i do budoucna. Což se u rozvodu nezohledňuje. Bylo by férové, aby se o věci manželé dělili rovným dílem i v těchto situacích," dodává.

Více zde.

kategorie Z médií