KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Důchodová reforma podpoří rodiče, kteří pečují o blízké
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Důchodová reforma podpoří rodiče, kteří pečují o blízké

Přidáno 1. 3. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Důchodová reforma byla hlavním tématem včerejšího pořadu Máte slovo, jehož hostem byl i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten v pořadu zdůraznil, že lidovecká důchodová reforma nezpůsobí zhoršení ekonomické situace seniorů. Naopak systémově pomůže ženám, které výchovou dítěte přišly o několik let pracovního života. 

„Do reformy penzí jsme vložili řadu prorodinných prvků. Péči o blízké musíme oceňovat. Proto jsme zavedli rodinný vyměřovací základ, který zpětně u všech, kteří pečovali o dítě nebo své nemohoucí blízké, ocení dobu, kdy nemohli plnohodnotně pracovat, na odvodech minimálně hodnotou průměrné mzdy. Pomocí tohoto systémového řešení nahradíme současné výchovné. Navíc pro rodiče, kteří pečují o tři a více dětí výchovné ponecháme jako bonus,“ řekl Marian Jurečka o prorodinných opatřeních, které budou součástí důchodové reformy. 
 
„A není pravda, že by výchovné zavedla paní ministryně Maláčová, ani pro něj nehlasovala. Zavedli jsme ho my jako důsledek nespravedlnosti, která se v systému vyskytovala. Maminky, které zůstávají doma a pečují o dítě, přichází o kus své kariéry, možného postupu a výdělku a tím vzniká jakýsi pay gap. A my jsme pomocí výchovného vyřešili ten problém všech maminek a babiček, které systém trestal za výchovu dětí. A hlavně, prosadili jsme to my, lidovci,“ dodal Jurečka.
 
Více zde.

kategorie Z médií