KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Důchodová reforma narovnává nespravedlnosti a oceňuje rodiče
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Důchodová reforma narovnává nespravedlnosti a oceňuje rodiče

Přidáno 2. 11. 2023
Ilustrační foto
Rádio Prostor

Zvýšení rodičovského příspěvku, připravovaná důchodová reforma, státní rozpočet na rok 2024 i volby do Evropského parlamentu. To byla témata pro ministra práce a sociálních věcí a předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, který byl hostem Prostoru pro dva.

„Růst rodičovského příspěvku se bude týkat všech rodičů, jejichž děti se narodí od 1. ledna 2024. U těch se rodičák zvýší o 50 tisíc korun. Za poslední rok a půl zároveň dochází k tomu, že umožňujeme ještě větší flexibilitu a rychlost čerpání příspěvku, to znamená, že pokud se rodiče chtějí například brzy vrátit do práce, mohou rodičovský příspěvek vyčerpat již zhruba za 11 měsíců,“ uvedl Jurečka.

Ministr práce a sociálních věcí dále počítá s tím, že do konce letošního roku bude na vládě důchodová reforma. V prvním pololetí příštího roku by pak měl být návrh projednán v obou komorách parlamentu. „Jedeme tedy podle původně navrženého časového scénáře,“ sdělil Jurečka.

Důchodová reforma podle něj obsahuje kromě snižování výdajů na důchodový systém také opatření, která narovnávají některé nespravedlnosti. „Jednou z takových nespravedlností je fakt, že dnešní důchodový systém vůbec neoceňuje rodiče. Proto nyní do reformy vtělujeme princip rodinného vyměřovacího základu, což znamená, že když bude rodič s dítětem doma, bude mu každý takový rok započítáván do příjmů pro jeho budoucí důchod ve výši minimálně průměrné mzdy v daném roce. Zahrneme do toho přitom nejen rodiče dětí, ale také ty osoby, které pečují o osobu blízkou,“ vysvětlil ministr.

Více zde.

kategorie Z médií