KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Doba vyřizování důchodů se sníží na 60 dnů
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Doba vyřizování důchodů se sníží na 60 dnů

Přidáno 25. 1. 2024
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Důchodová reforma zachrání penzijní systém pro děti a vnuky dnešních seniorů. V pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS na to upozornil předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Zvýšíme minimální garantovanou výši důchodů na 20 % průměrné mzdy, což znamená, že tuto hodnotu zdvojnásobíme. Zároveň rozšíříme nárok na vdovské a vdovecké důchody. Dále připravujeme pro rodiče doplnění výchovného, ke kterému v kombinaci přidáme rodinný vyměřovací základ. V neposlední řadě počítáme s tím, že od roku 2025 se sníží doba na vyřizování důchodů ze současných 90 na 60 dnů,“ vysvětlil ministr, jaké reformy se na Ministerstvu práce a sociálních věcí v oblasti důchodů připravují.
 
„Více než 70 % lidí v této zemi pobírá důchod v rozmezí 17 až 26 tisíc korun. To znamená, že naprostá většina důchodců se pohybuje v této skupině a pokud se podíváme na mediánovou hodnotu, tak ta se velmi blíží té průměrné. Problémy jsou v okamžiku, kdy je ten senior sám a nemá ani vdovský, nebo vdovecký důchod. V tomto extrémním případě musí existovat podpora ze sociálního systému, třeba v podobě příspěvku na bydlení, který jsme během posledních dvou let velmi výrazně zvýšili,“ komentoval Jurečka stávající podobu důchodů.
 
Více zde.

kategorie Z médií