KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Děti jsou základním pilířem pro společnost
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Děti jsou základním pilířem pro společnost

Přidáno 10. 12. 2021
Ilustrační foto
DVTV

Jmenování budoucí vlády, kompetenční žaloba či chystaná důchodová reforma. To byla témata pro kandidáta na post ministra práce a sociálních věcí a předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, jenž byl hostem v DVTV.

„Nemohu potvrdit, který ministerský kandidát by měl být vetován panem prezidentem, protože konkrétní jméno jsem neslyšel ani od Petra Fialy, ani od prezidenta republiky. To je na panu prezidentovi. Je tu však stále ještě několik dnů, během kterých může prezident Zeman své původní avizované rozhodnutí o nejmenování jednoho z ministrů přehodnotit. Já bych za to byl rád. Pan premiér Fiala se také snaží pracovat na tom, aby byla vláda jmenována se všemi ministry, které předložil. Pokud se nepodaří jmenovat vládu jako celek a pan prezident v rozporu s Ústavou řekne, že některého z kandidátů nejmenuje, tak nemáme jinou možnost než podat kompetenční žalobu. To, že to v minulosti například premiér Babiš neudělal, byla podle mě chyba. Je třeba, aby se provždy vyjasnily debaty o tom, jak to vlastně tvůrci Ústavy se jmenováním ministrů mysleli, a aby tu i do budoucna bylo jasně vymezené hřiště a vědělo se, podle jakých pravidel se hraje,“ uvedl Jurečka.

Co se týče plánované důchodové reformy, její předpokládaná podoba nemá podle lidoveckého předsedy rozhodně nic společného s trestáním bezdětných. „Děti jsou základním pilířem pro společnost. Bez dětí nejsme schopni fungovat. Rodiče, kteří vychovali dvě a více dětí a měli průměrné příjmy, by mohli počítat s tím, že toto bude základ, který by měl stačit na důstojný důchod v budoucnu. Člověk, který z nejrůznějších důvodů děti nemá a nemá tím pádem ani pravidelné výdaje, které musí poskytnout každý rodič na to, aby mohlo dítě například chodit do školy, by měl tuto část svých prostředků přesměrovat na podporu zajištění ve stáří, například formou spoření,“ vysvětlil Jurečka s tím, že stát ho v tomto musí podpořit. 

Více zde. 

kategorie Z médií