KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Čína a Rusko představují bezpečnostní riziko pro naši zemi, proto s nimi n
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Čína a Rusko představují bezpečnostní riziko pro naši zemi, proto s nimi nemůžeme řešit tak strategickou zakázku, jako je výstavba Dukovan

Přidáno 3. 12. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se zúčastnil debaty v pořadu Události, komentáře na ČT24. V pořadu se vyjádřil k vyřazení Číny a Ruska z výběrového řízení na výstavbu Dukovan a také se zmínil, že by v příštím roce rád otevřel debatu o výstavbě bloků v Temelíně.

Jurečka reagoval na výrok předsedy SPD Tomia Okamury týkající se vyřazení Číny a Ruska z tendru o výstavbu Dukovan z důvodu ideologického, nikoliv však bezpečnostního. „Tomio Okamura je největší dezinformátor a obhájce Vladimira Putina ze všech předních politiků. Dle mého názoru bylo klíčové, že jsme tehdy jako opozice dokázali přesvědčit vládu, že nemá smysl pouštět Čínu ani Rusko do tendru, což si později sama po kauze s Vrběticemi ověřila. Z tohoto důvodu si myslím, že s někým, kdo představuje bezpečností riziko pro naši zemi, nemůžeme řešit tak strategickou zakázku, jako je výstavba Dukovan,“ uvedl.

Za nás, jako za KDU-ČSL, je důležité v příštím roce otevřít debatu a nejlépe už i podniknout kroky k další výstavbě bloků v Temelíně. Byl bych rád, kdybychom zahájili i přípravu soutěže na modulární reaktory, protože jestli něco česká energetika potřebuje v budoucnu, kdy se budeme chtít zbavit uhlí a tepelných elektráren, tak je tím určitě stabilita v rámci jaderných zdrojů a rozvoj obnovitelných zdrojů. Toto bude v budoucnu klíčové pro naši konkurenceschopnost a ceny a dodávky energií v České republice,“ zdůraznil Jurečka.

Více zde.

kategorie Z médií