KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Chtěl bych, abychom dali sociálnímu systému předvídatelnost
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Chtěl bych, abychom dali sociálnímu systému předvídatelnost

Přidáno 19. 11. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Aktuální zpřísnění covidových opatření, jmenování Petra Fialy premiérem nebo plánovaná agenda Ministerstva práce a sociálních věcí na následující čtyři roky. I to byla témata pořadu Interview ČT24, jehož hostem byl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Opatření, která by měla být v této situaci dle AntiCovid týmu zavedena, lze rozdělit do tří oblastí. V první kategorii jsou ta opatření, která pomohou snížit rychlost šíření, to znamená testování ve školách a na pracovištích, případně omezení možnosti pohybu lidí, kteří se neprokážou negativním testem. Druhou oblastí je to, co dnes chybí a na co si stěžují mnozí představitelé nemocnic, což je koordinace zdravotní péče napříč Českou republikou tak, aby byla možnost zachovat péči pro necovidové pacienty. Třetí oblastí je pak příprava na to, abychom dokázali velmi rychle proočkovat lidi v ohrožených skupinách třetí dávkou,“ řekl předseda KDU-ČSL.

Co se týče jmenování Petra Fialy premiérem, mohl by být tento proces podle Jurečky rychlejší: „Myslím, že jmenování mohlo klidně proběhnout v Ústřední vojenské nemocnici už tento týden, neboť od tohoto pondělí jsou všechny formální kroky učiněny a Česká republika již pouze čeká na to, kdy bude konat prezident,“ podotkl lidovecký předseda.

Na otázku, co by jako kandidát na ministra práce a sociálních věcí na svém ministerstvu rád prosadil, Jurečka uvedl: „Chtěl bych, abychom dokázali zjednodušit systém administrace sociálních dávek, nastavili automatické valorizační mechanismy, např. u minimální mzdy či minimálního důchodu, a například dotáhli do konce důchodovou reformu. Abychom dali tomuto systému předvídatelnost,“ doplnil Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií