KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Chci, aby tu byl z naší strany klientský přístup. Vůči ohroženým obyvatelů
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Chci, aby tu byl z naší strany klientský přístup. Vůči ohroženým obyvatelům uděláme masivní kampaň

Přidáno 6. 1. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Příspěvky na bydlení by se mohly pro letošek kvůli zdražení energií zvýšit. Novela, kterou již schválila vláda, teď míří do Sněmovny, kde by měla být projednaná zrychleně. Podporu by nově mohli pobírat i podnájemníci. Hostem Odpolední publicistiky Radiožurnálu byl ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Přistoupili jsme k mimořádné úpravě zvýšení normativů pro rok 2022 a zároveň jsme si umožnili ještě v průběhu roku tyto normativy navýšit formou nařízení vlády, pokud by to bylo třeba. Změnili jsme také způsob přístupu k této problematice. Doteď jsme pracovali s indexy, které zveřejňoval Český statistický úřad. To znamená, že jsme zohledňovali události, které se již staly, a proto jsme byli s reakcí a pomocí lidem vždy pozadu. Nyní jsme ten systém otočili. Nově pracujeme s prognózami, které nám bude dodávat Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem. Situaci tedy budeme velmi intenzivně monitorovat, a když uvidíme, že normativy nestačí a nepokrývají náklady, budeme schopni opravdu reagovat změnou nařízení vlády. Zatím počítáme s tím, že by to bylo pouze pro rok 2022. Jestliže by to však situace vyžadovala i v roce 2023, jsme připraveni to řešit,“ popsal Jurečka nový přístup pro řešení energetické krize.

V minulosti mnoho lidí poukazovalo na to, že úřady, na kterých se o dávky žádá, nebyly příliš nápomocné. To se podle lidoveckého ministra musí změnit. „Chci, aby tu byl z naší strany klientský přístup. V průběhu ledna budeme dělat masivní informační kampaň vůči skupinám obyvatel, u kterých předpokládáme, že jsou ohroženy nastalou situací. Budeme je kontaktovat nejen z Úřadu práce a České správy sociálního zabezpečení, ale také ve spolupráci s distributory energií a přes sociální sítě,“ doplnil Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií