Pokud se zvyšování důchodů nepřibrzdí, bude to podle ministra práce a sociálních věcí výrazný zásah do státního rozpočtu v příštích letech. Ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) čeká příští týden ve Sněmovně bitva o snížení mimořádné valorizace penzí, která pravděpodobně skončí u Ústavního soud. Podle Jurečky je postup nutný – jinak to bude státní kasu v příštím desetiletí stát stovky miliard korun. Ministr má navíc v plánu vyjednat letos zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun. To je ovšem ve chvíli, kdy se opakovaně zvyšují penze, problematické.
„Nedělám politiku, abych lidem mazal med kolem úst. Když lidovci mluví o důrazu na rodinnou politiku, tak s tím souvisí i odpovědnost za budoucnost – a součástí té je i důchodová reforma, aby i dnešní dvacátníci a třicátníci měli jistotu, že tady budou předvídatelné důchody. Volič nechce jenom politiky, kteří mu slibují modré z nebe," říká Marian Jurečka k důchodové reformě.
V rozhovoru ministr také vyvrácí, že by zavedl plošný odchod do penze v 68 letech: „Takto to vlastně ani nastaveno být nemůže. Důležitý bude kontext – jak se bude vyvíjet společnost, kdy budou lidé přicházet na trh práce, kolik budou mít dětí. Významné proměnné v důchodovém systému musí být nastaveny tak, aby na tyto věci reagovaly."
Komentuje i mimořádnou valorizaci a její schválení ve Sněmovně. „Jako vláda jsme se rozhodli k tomuto přistoupit poté, co 10. února Český statistický úřad zveřejnil údaje o inflaci. Rozdíl inflace mezi prosincem a lednem byl něco, co jsme neodhadovali ani my, ani predikce. Nastal opravdu výrazný nárůst a s tím by extrémně narostl dopad na státní rozpočet. My jsme očekávali dopady na státní rozpočet do 20 miliard korun. Kdyby ten nárůst nebyl tak vysoký, rozhodně nevolím postup ve stavu legislativní nouze," vysvětluje.
Více zde.