KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Cestou z energetické krize je cílená podpora
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Cestou z energetické krize je cílená podpora

Přidáno 21. 10. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Vláda schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok. Plošné zrušení DPH může ale narazit u Evropské unie. Jak zvyšující se cenu energií řeší aktuální vláda a jak problém hodlá řešit ta budoucí? Hostem Událostí, komentářů byl jeden z lídrů koalice SPOLU a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Tento návrh, tak jak ho pojala vláda, moc šancí nemá. Vláda by měla akcentovat spíše cílenou podporu. Možná třeba i jednat s dodavateli poslední instance. Je velká část lidí, kteří mají zafixovanou cenu. Musíme hledat řešení pro ty, na které zdražování dopadá nejvíc. Řešení nevylučuji, ale nesmíme zapomínat na adresnost,“ uvedl k návrhu vlády Jurečka s tím, že řešením by byl i cílený příspěvek na bydlení.

„Pokud má plošné řešení platit i příští rok, bude to velký zásah do rozpočtu. Daleko rozumnější mi přijde hledat prostě cílenou podporu, jelikož problém nám jen tak neskončí. Musíme podporovat energetickou soběstačnost jako jsou například fotovoltaiky. Na tom musíme pracovat a hledat dlouhodobé řešení,“ dodal Jurečka. Proti tzv. energošmejdům pak lze podle něj bojovat srozumitelnou grafickou kampaní. 

Zdravotní stav pana prezidenta
„Nejsem lékař a nikdo z nás politiků není schopen na základě několikasekundového videa hodnotit zdravotní stav pana prezidenta. Pokud by mělo dojít k aktivaci článku 66, znovu si vyžádáme zprávu o stavu prezidenta, s tím jsem v týdnu šel i na jednání v Senátu,“ uvedl ke zveřejněnému videu prezidenta republiky Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií