KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Babišovi zbyli už jen přikyvovači
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Babišovi zbyli už jen přikyvovači

Přidáno 8. 7. 2021
Ilustrační foto
Týden

Průšvih pro naši zemi a společnost je, že schopní odcházejí. Vzdávají to a říkají, že pracovat pro stát nemá smysl. Hostem rozhovoru byl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Prezident Klaus oslavil osmdesáté narozeniny. Jak hodnotíte jeho kariéru?
Je potřeba popřát mu všechno dobré a také poděkovat, protože v jeho politické kariéře byla spousta momentů pro Českou republiku velmi důležitých. Nemám ambici rozpitvávat věci, které se nepovedly úplně ideálně a na něž mám trošku jiný pohled. Každopádně dva Václavové – Václav Klaus a Václav Havel – nás provedli devadesátými lety, a když se podíváme na spoustu jiných států východní bloku, přes všechny problémy jsme se jako česká společnost posunuli obrovským způsobem kupředu.

Které jeho kroky vnímáte negativně?
Kriticky vnímám momenty, kdy se spustil obrovský proces kuponové privatizace, ale chybělo kvalitní právní prostředí. S Václavem Klausem měl tehdy rozpory Petr Pithart, který říkal „počkejme ještě trošku, nechvátejme tolik“. Mohli jsme si spoustu šrámů odpustit, na Kladně by dnes možná byla funkční fabrika na daleko lepší úrovni. Na druhou stranu záměr transformace v principu úplně špatný nebyl.

Hegemonem současné české politiky je Andrej Babiš. Zemi vede v podstatě osmým rokem a chce ji vést i nadále. Povede ji?
Věřím, že Andrej Babiš příští vládu sestavovat nebude. Nakupil zejména v posledních dvou letech obrovské množství chyb, které dopadají velmi negativně na naše rodiny, na spoustu lidí v české společnosti. Uděláme vše pro to, aby další vládu nesestavoval a případně byl v opozici. Podívejme se jen na nejpalčivější věci, které bijí do očí, toedy brutálně předražené nákupy zdravotních pomůcek, chaotické zvládání pandemie či otázku nevyřešeného střetu zájmů. Velkým problémem je extrémně rychlé zadlužování naší země, ale ne proto, že by peníze šly primárně živnostníkům, rodinám, malým firmám, ale polovina peněz se „rozfrcá“ v běžných výdajích. Tímto způsobem bychom nemohli fungovat ani vy jako firma, ani my jako rodiny. To prostě není normální!

Rozhovor vyšel v časopise Týden rozhovory ve středu 7. července. 
Více zde.

kategorie Z médií