KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný v pořadu Týden v politice na ČT24 k insolvenční novele
Zpět

Marek Výborný v pořadu Týden v politice na ČT24 k insolvenční novele

Přidáno 22. 1. 2019
Ilustrační foto
ČT24

Ministerstvo spravedlnosti vložilo dne 18.12.2018 do systému eKlep novelu exekučního řádu. V podstatě stejnou novelu, kterou nedoporučila v minulém volebním období k projednání ani Legislativní rada vlády.

Podstata změny spočívá v tom, že všechny další exekuce, které jsou nařízeny na dlužníka, který již alespoň jednu exekuci má, exekutor, který další exekuční návrh obdrží, přepošle návrh tomu exekutorovi, který již proti povinnému exekuci vede a jeho úřad je v okrese dlužníka. Pokud není v okrese dlužníka, pak v kraji dlužníka a pokud ani tam není, pak v jiném sousedním kraji dlužníka a je-li exekutorů takto vyhledaných více, pak pošle návrh tomu exekutorovi, který řeší nejstarší exekuci. Na to má exekutor přijít z rejstříku zahájených exekucí.

Nutno zdůraznit, že tento zajímavý vyhledávací systém se týká pouze druhých a dalších exekucí jednoho dlužníka, prvních exekucí se netýká a že systém rejstříku zahájených exekucí obsahuje pouze exekuce zahájené od 01.01.2013, nikoliv starší.

Poslanec Marek Výborný svolal na seminář na téma „Exekuční řád – potřebujeme jeho změnu?“, na kterém byla možnost dostupné návrhy insolvenční novely komentovat a doporučovat úpravy. Co zásadního je zapotřebí změnit? Podle poslance Marka Výborného /KDU-ČSL/, by novela měla především umožnit snazší přístup k oddlužení a vyřešit tak problém rozbujelých exekucí.

Více ZDE

kategorie Z médií