KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Marek Výborný: Nejsem ministr cenotvorby, neurčuji cenu jablek nebo chleba. České potraviny ale maxi
Zpět

Marek Výborný: Nejsem ministr cenotvorby, neurčuji cenu jablek nebo chleba. České potraviny ale maximálně podporuji

Přidáno 28. 7. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Snažíme se podporovat zemědělce, ale nedokážu ovlivnit, kdo si koupí české jablko. Je to o komunikaci se zákazníky, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle jeho slov resort dělá, co může, ale není všemocný. Kupříkladu nemá páky na určení cen potravin.

„Nejsem ministr cenotvorby, neurčuji cenu jablek nebo chleba. Nemám na to nástroje. Dělám ale maximum pro to, abych využil, co máme. Například se stále potkáváme v rámci mezirezortní pracovní skupiny pro cenu potravin,“ řekl  Výborný. Chtěl by také využít svého neformálního vlivu při jednání s řetězci.

Ministr chce též podporovat české zemědělce. Uvedl, že by například chtěl pomoc, kterou Česko dostává od Evropské unie, nasměrovat do ovocnářského sektoru a na pěstování chmele. Zároveň si ale nedokáže představit, že by se omezil přístup zahraničních výrobků na český trh.

„Jsme součástí jednotného evropského trhu, a pokud z něj nechceme vystoupit, což by mělo katastrofální dopad, nemůžeme zakázat dovoz mléka, másla nebo cukru ze zahraničí. To prostě není možné. Je potřeba mít na paměti, že podmínkou jednotného trhu jsou férové podmínky v celém řetězci, tedy od prvovýroby až po obchod,“ řekl ministr. 

Více zde.

kategorie Z médií