Ministerstvo zemědělství přichystalo ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí Surovinovou politiku pro dřevo, jejímž cílem je, aby se dřevo z České republiky nevyváželo do zahraničí, nýbrž aby k jeho zpracování docházelo doma. Ministři Marek Výborný (KDU-ČSL) a Petr Hladík (KDU-ČSL) vidí velký význam této strategické suroviny ve stavebnictví, dřevěné konstrukce totiž mimo jiné poskytují dobrou tepelnou izolaci.
Součástí Surovinové politiky pro dřevo, kterou se v nejbližší době bude zabývat na svém jednání i vláda, je detailní analýza lesnického a dřevařského sektoru.
„Surovinová politika pro dřevo nám tu dlouho chyběla. Jasně tím říkáme, že dřevo je pro stát strategická komodita. Je trvale udržitelné, proto jeho využití chceme více podporovat. Víme, že v dlouhodobém horizontu bude mít Česká republika dřeva podobné množství jako doposud, změnit se ale musí jeho využití. Chceme, aby se dřevo více zpracovávalo v tuzemsku, abychom mu dávali větší přidanou hodnotu a využívali ho daleko více ve stavebnictví. Zkrátka více dřeva a méně betonu,“ vysvětlil ministr zemědělství Marek Výborný.
Právě stavby na bázi dřeva či kombinace dřeva s jinými materiály představují velký potenciál pro úspory energie a snížení emisí oxidu uhličitého. Vedle toho nabízejí dřevěné konstrukce dobrou tepelnou izolaci a prostorovou flexibilitu. Energeticky pasivní dřevostavby podporuje také lidovecký ministr životního prostředí Petr Hladík: „Polovina uhlíku je v lesích vázána v půdě, proto je důležité podporovat přirozené, staré lesy. Druhá polovina je ve stromech, a pokud se vykácí, je potřeba, aby ve vzniklém produktu byl uhlík vázán co nejdéle. Dřevostavby vydrží 50, ale klidně 100 a více let. Výhoda dřevostaveb je navíc i v rychlosti jejich výstavby. Právě proto v dřevostavbách vidíme budoucnost. Rádi bychom do budoucna zvýhodnili dřevostavby i v rámci stávajících dotačních titulů Ministerstva životního prostředí v oblasti energetické účinností budov.“
Více zde.