KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Vzdělávání zůstává i nadále prioritou vlády
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Vzdělávání zůstává i nadále prioritou vlády

Přidáno 4. 1. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Vzdělání a školství patří mezi dlouhodobé priority vlády Petra Fialy. K tomu se zavázali předsedové všech stran při podpisu koaliční smlouvy a bude také obsahem programového prohlášení vlády, které se v současné chvíli dokončuje. Při zvyšování platů je ale potřeba také reflektovat stav ekonomické situace v České republice. ,,V tuto chvíli řešíme skutečně krizovou situaci, kdy musíme konsolidovat veřejné finance. O tom, že školství a vzdělávání zůstává skutečně prioritou naší vlády, svědčí zachování růstu platu učitelů,” vysvětluje předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Marek Výborný.

Cílem nové vlády je udržet platy pedagogických pracovníků na 130 procentech průměrné hrubé mzdy. ,,Toto je cíl, ke kterému jsme se zavázali, který plníme a budeme plnit i nadále. V tuto chvíli jsme přibližně na 132 procentech podle dat, která máme z ministerstva školství. To je v pořádku, učitelé si to zaslouží. Jako bývalý učitel a ředitel gymnázia to mohu jenom podpořit a dělám pro to maximum,” dodal Výborný s tím, že 130 procent bude skutečně dodrženo.

Řeč přišla také na zmrazení platů státních zaměstnanců, kteří nebojovali v první linii s covidem. Učitelé jsou jediní, kterých se to netýká. ,,My jsme uhájili to, že platy učitelů porostou,” dodal s tím, že pedagogové dostanou přidáno o 2 procenta a také půl procenta do nadtarifní částky složky platu.

Více zde. 

kategorie Z médií