KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lidovci: Volební zákon teď mají v rukou senátoři
Zpět

Lidovci: Volební zákon teď mají v rukou senátoři

Přidáno 8. 4. 2021
Ilustrační foto
Právo

Poslanci ve středu 96 hlasy proti jednomu schválili zákon, podle kterého proběhnou říjnové volby do Sněmovny. Zákon nyní putuje do Senátu, kde by na základě předběžných dohod mohl projít hladce. Volby se mají konat ve čtrnácti krajích, jako dosud. Poslanci odmítli možnost, že by se volilo ve dvou obvodech, které by tvořily Čechy a Morava se Slezskem, a to právě s ohledem na ohlášený nesouhlas senátorů s takovou úpravou.

Koalice budou ke vstupu do dolní komory potřebovat nejméně osm procent v případě dvou stran (nyní piráti se STAN) a jedenáct procent v případě tří uskupení (zatím ODS, KDUČSL a TOP 09). Je to méně než před čtyřmi lety. Jednotlivým stranám postačí, stejně jako dosud, pět procent hlasů od voličů.

Mandáty pro strany a koalice se budou rozdělovat ve dvou kolech, tzv. skrutiniích. V tom prvním, na kterém se shodly strany rychle, nejprve Český statistický úřad po volbách na základě počtu odevzdaných hlasů rozhodne, kolik každému kraji připadne poslanců.

Mandáty se pak v každém regionu přidělí volebním stranám s použitím Imperialiho kvóty. „Je zachována poměrnost sice s drobným bonusem, bonifikací, ale nikoliv pro vítěze, ale pro ty úspěšnější politické strany na úkor těch méně úspěšných,“ řekl Marek Výborný (KDU-ČSL). Dodal však, že i Ústavní soud ve svém únorovém rozhodnutí zachování symbolické většinové prvky připustil.

Více zde.

kategorie Z médií