KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Valorizací zavíráme nůžky
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Valorizací zavíráme nůžky

Přidáno 21. 2. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

V pořadu 360° na CNN Prima NEWS zástupce vlády poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) odmítl kritiku, že by vláda mimořádnou valorizací znevýhodňovala důchodce. Zdůraznil, že se vláda naopak snaží sevřít nůžky mezi vysokopříjmovými a nízkopříjmovými penzisty.

„Starobní důchody rostou nejrychleji za historii moderní České republiky. Za rok a čtvrt vlády Petra Fialy s účastí KDU-ČSL a našeho předsedy Mariana Jurečky jako ministra práce a sociálních věcí vzrostly důchody z částky, která nedosahovala 15 000 Kč na průměrný důchod 20 000 Kč. Tam se dostaneme právě mimořádnou valorizací. Není pravda, že hážeme důchodce přes palubu. Je to přesně naopak. Když se podíváme na ještě jeden velmi důležitý ukazatel, a to je poměr důchodu a průměrné mzdy, tak z čísel, které byly někde kolem 41 % v roce 2021, kdy jsme přebírali vládu, tak se v tuto chvíli dostáváme k 50 %," vysvětlil, co znamená mimořádná valorizace v praxi předseda posalneckého klubu lidovců Marek Výborný. 

„Opatření, které vláda schválila, se snaží sevřít nůžky, které jsou velmi rozevřené. Když děláme mimořádnou valorizaci, tak přidáváme těm, co mají vysoké důchody, a tratí ti, co je mají nízké. To je špatně. Opatřením se tomu snažíme bránit. Když kolegové z SPD nebo ANO říkají, že proti tomu budou bojovat, tak by také měli říci, že to jsou oni, kdo bojuje za vysokopříjmové seniory, kteří na situaci nedoplácejí nejvíce,“ dodal Marek Výborný.

Více zde.

 

kategorie Z médií