KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Ukrajincům musíme pomoci. Nouzový stav je adekvátní řešení, jak zvládnout u
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Ukrajincům musíme pomoci. Nouzový stav je adekvátní řešení, jak zvládnout uprchlickou vlnu

Přidáno 29. 3. 2022
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který má sloužit především jako nástroj, jak zvládnout efektivně vlnu lidí prchajících před válkou. Je jeho prodloužení adekvátní? Pozvání k okomentování aktuální situace přijal předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

,,Zákon nám to umožňuje. Nelze po dvou letech menšinové vlády hovořit o zvyklosti, že by se mělo prodlužovat maximálně o 30 dnů. Zákon o stanovené lhůtě nehovoří. Důvodem je bezprecedentní situace, v Česku je téměř 300 tisíc uprchlíků a musíme jim pomoci,“ vysvětlil Výborný a dodal, že nouzový stav například umožňuje hejtmanům koordinovat potřebné ubytovací kapacity.

Řeč byla také o situaci v následujícím období a o nutnosti prodloužení nouzového stavu. ,,V současné době nevíme, jak se situace na Ukrajině bude vyvíjet. Co ale víme, situace se nezlepší tak, aby se zmírnil proud uprchlíků. Musíme s nimi pracovat v příštích týdnech a měsících. Dnes zde není covidová situace, ta byla skutečně zcela jiná. Opozice by měla pochopit, že ty dva měsíce jsou přiměřené," dodal Výborný. 

Více zde. 

kategorie Z médií