KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Učitelé si zaslouží spravedlivé ohodnocení a mají mít garantován příjem v h
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Učitelé si zaslouží spravedlivé ohodnocení a mají mít garantován příjem v hodnotě 130 procent hrubé mzdy

Přidáno 2. 3. 2023
Ilustrační foto
Právo

Proč se koalice rozhodla změnit systém vyššího financování pedagogických pracovníků popsal v rozhovoru pro Právo předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Blíže objasnil proč pozměňovacím návrhem upravili garance pravidelného růstu mezd pedagogických pracovníků neučitelských pozic. 

„Koeficient 1,4 vznikl v době, kdy tady byla stabilní inflace a je nepraktické ho dávat do zákona. Mohlo by se stát, že by za dva roky koeficient nestačil. To je špatně, protože bychom opět museli měnit zákon a dát tam koeficient třeba 1,5. Proto bylo dohodnuto i na koaliční úrovni s panem premiérem, že v zákoně bude garance finančního objemu 130 procent hrubé mzdy, kterou rozdělí v rámci tarifů a odměn učitelům. Bude to na odpovědnosti vlády, když bude schvalovat rozpočet,“ vysvětlil situaci předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.
 
„Od začátku, když jsme psali koaliční smlouvu a programové prohlášení, jsme mluvili o tom, že si učitelé zaslouží spravedlivé ohodnocení a že mají mít garantován objem v hodnotě 130 procent,“ dál zdůraznil.
 
Za tři roky jsem nepotkal ředitele, který by si stěžoval, že má málo peněz na platy. To je jedna z mála věcí, za kterou chválím minulou vládu. No nemůže být naší ambicí to ještě zvyšovat, protože rozpočet je tvořen v nějakém kontextu. Máme tarifní tabulky, které zůstávají platné, a ředitel dostane peníze i na tarify a odměny pro neučitelské pozice. Jak si s celkovým objemem poradí, už je čistě na něm. Vláda si zároveň uvědomuje , že nyní je průměrný plat vyučujících na 116 procentech průměrné mzdy, takže na platy bude muset jít podstatně více,“ zakončil předseda Výborný.

Více zde.

kategorie Z médií