KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Rusko si vzalo jako rukojmí země třetího světa. Naším úkolem je zajistit fu
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Rusko si vzalo jako rukojmí země třetího světa. Naším úkolem je zajistit funkčnost a efektivitu koridorů solidarity

Přidáno 26. 7. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Řada unijních zemí včetně Česka kritizuje možné prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí, který letos v květnu prosadilo Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Zákaz prodeje ukrajinské produkce v těchto zemích by měl skončit v polovině září. Jejich ministři zemědělství ale tlačí na prodloužení restrikcí do konce roku. K tématu se v pořadu Události, komentáře ČT24 vyjádřil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

„Jako Česká republika jsme od začátku deklarovali, že jsme solidární s Ukrajinou. Zároveň jsme plně přesvědčeni o tom, že postup členských států má být jednotný. Není správné, aby se tu vytvářely dvě různé kategorie zemí. Řešení, které Evropská komise v květnu zvolila, tedy zákaz dovozu pro hraniční státy, platí do 15. září. Brali jsme ho jako opatření dočasné a mimořádné a nemělo by být opatřením trvalým,“ sdělil na úvod Marek Výborný.

Podle lidoveckého ministra je nyní nezbytné především zajistit funkčnost a efektivitu koridorů solidarity. „Vypovězení obilné dohody Ruskem bylo naprosto neakceptovatelným a cynickým krokem. Rusko si vzalo jako rukojmí země třetího světa. Vydíranými pak nejsou jen ukrajinští zemědělci, ale celá Evropa. Jestliže obilí nedostaneme z Ukrajiny, obilnice Evropy, do zemí severní Afriky a na Blízký východ, může to v těchto státech vyvolat obrovský problém, který se nám může vrátit jako bumerang v podobě potenciální migrační vlny. To samozřejmě nikdo nechceme. Naším úkolem je nyní udělat vše pro to, abychom ukrajinskou produkci dostali do zemí třetího světa,“ vysvětlil Výborný.

Více zde.

kategorie Z médií