KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Prezident rozehrává ruskou hru
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Prezident rozehrává ruskou hru

Přidáno 8. 4. 2021
Ilustrační foto
Týden

Pokud by došlo k parlamentní shodě na nutnosti změnit vládu, karty do ruky by dostal prezident Miloš Zeman. „A to si úplně nepřeju,“ netají obavy z hlavy státu lidovecký poslanec Marek Výborný.

Pane poslanče, v politice se pohybujete velmi dlouho. Může tuto vládu zmatků a chaosu republika přežít?

Kdyby to nebylo tak vážné a nešlo o životy a živobytí občanů České republiky, tak se tomu člověk zasměje, protože to je docela zajímavá groteska. Mně ale velmi vadí. Je to chaos, tímto způsobem nelze Českou republiku řídit. To teď není otázka Andreje Babiše, ale jeho stylu. Soustředí se na mikromanagement. Hovoří do toho, čemu vůbec nerozumí. Školství a maturitní zkoušky jsou klasická ukázka. Premiér chtěl možná zastřít problémy s očkováním a testováním ve firmách, a tak vytáhl jedno téma, kterému ale bohužel vůbec nerozumí. Jeden den to bylo tak, druhý den tak, pak jsme se večer dozvěděli, že budou tři maturity, ráno popřel sám sebe, protože řekl „ne, ne, ne, to vlastně bylo špatně, ono to bude jinak“...  A pak ještě dodá, že mu to někdo poradil, a ráno zjistil, že to nebyl dobrý nápad. Jak říkám, takto chaoticky nelze z pozice premiéra řídit Českou republiku.

Na druhou stranu Andrej Babiš otevřeně řekl, že bude stát řídit jako firmu, takže se tomu divíte?

Opravdu nevěřím, že by tímto způsobem mohl řídit Agrofert. Ať se na mě nikdo nezlobí, to už by dávno zkrachoval. Vláda jen improvizuje a my jako koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, na to dlouhodobě upozorňujeme. Mám jednu noční můru a tou je den, kdy končí současný nouzový stav. Dosud jsme od pana premiéra neslyšeli, co nastane, při jakých číslech budeme konat to a to.
Představili jsme proto kroky, které by nás měly vést zpět k normálnímu životu. Máme je ve třech variantách, není to střelba od boku. Varianty počítají se situací, kdy to půjde opravdu dobře. Pak situace pohybu v ne úplně ideálních číslech a pak třetí varianta počítající s naprostým vládním fiaskem. Máme seznam kroků, jakým způsobem dojde k návratu do normálu, kdy se otevře maloobchod, jakým způsobem se žáci postupně a bezpečně vrátí do školy a podobně. Poslali jsme to oficiálně panu premiérovi a panu ministru zdravotnictví. Pan premiér nereagoval, řeší nějaké své nesmysly.

Ministr zdravotnictví vám pravděpodobně řekl „je to dobrý“. Mýlím se?

Pan ministr zdravotnictví zareagoval, to je potřeba říci a to je určitě pozitivní. Jako jeden z mála ministrů chodí třeba na interpelace do sněmovny. Reaguje na dotazy. Když má nějaký bod ve sněmovně, nebojí se vystoupit, reagovat, odpovídat na dotazy, to musím ocenit. A pan ministr nám napsal, že děkuje za zaslání a že se na to podívá. 

Více zde.

kategorie Z médií