KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Potraviny už zdražovat nebudou
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Potraviny už zdražovat nebudou

Přidáno 19. 1. 2024
Ilustrační foto
Blesk

Konec růstu cen potravin, zlepšující se zemědělská situace v České republice, protesty zemědělců v Německu nebo fungování antimonopolního úřadu. Tato všechna témata rozebíral ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve středečním vydání pořadu Epicentrum na portálu Blesk.cz.

„Podařilo se nám předejít avizovanému zdražování potravin a když se podíváme na různé predikce, současnou ekonomickou situaci a vezmeme v potaz klesání inflace, skutečně nevidím důvod, proč by měly potraviny znovu zdražovat. Samozřejmě se stále u některých komodit můžou objevit jisté výkyvy, což může souviset například s vývojem sezóny zemědělského roku. Důležité ale je, že zdražování nepokračuje. Ceny u nás jsou nyní v zásadě stabilizované a chci, aby to tak i zůstalo, ale musíme to samozřejmě hlídat,“ vysvětlil Marek Výborný situaci na trhu s potravinami.

V souvislosti s protesty u našich západních sousedů došla řeč i na současný stav zemědělského sektoru v České republice. „Já si troufnu říci, že díky současnému nastavení společné zemědělské politiky se podařilo tento sektor stabilizovat. Jsou tu ale stále problémy, se kterými se dlouhodobě potýkáme. Například obrovská míra byrokracie, ta mě velmi trápí, s antibyrokratickou komisí se na ministerstvu snažíme hledat všechny možné cesty, jak papírování co nejvíce zjednodušit a omezit. Jednáme i na evropské úrovni, kde se snažíme dohodnout, aby se nezvyšoval počet kontrol, protože to je věc, která vadí všem farmářům a zemědělcům. Ale co se týče nastavení současných pravidel, myslím, že sektor zemědělství je u nás ustálený,“ dodal.

Více zde.

kategorie Z médií