KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Pomoc energeticky náročným firmám se pozitivně projeví na koncové ceně prod
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Pomoc energeticky náročným firmám se pozitivně projeví na koncové ceně produktů

Přidáno 14. 12. 2023
Ilustrační foto
ČT

Marek Výborný (KDU-ČSL) byl včerejším hostem pořadu Události, komentáře. Ministr zemědělství blíže nastínil cílenou pomoc ve výši 3,5 miliardy korun, která poputuje k energeticky náročným firmám a která výrazně podpoří české podnikatele. To bude mít vliv i na koncovou cenu výrobku.

O podporu energeticky náročných provozoven, jakými jsou například sklárny, pekařství či některé potravinářské podniky, se lidovci již dlouho zasazují. K provozovnám od ledna zamíří podpora celkem ve výši 3,5 miliardy korun, která výrazně sníží poplatek za energii. „Například pekařské provozovny jsou energeticky velmi náročné. Právě tam směřuje naše pomoc v podobě snížení poplatku za obnovitelné zdroje. V praxi to znamená pokles měsíčních poplatků přibližně o dvě třetiny, a to se potom samozřejmě pozitivně projeví na ceně výrobku, což je důležité pro každého zákazníka,“ vysvětlil Výborný.

Ministr vnímá podporu tuzemských lokálních producentů jako zásadní. „Podporujeme české lokální producenty. Je pro nás důležité, aby zde byla zachována konkurenceschopnost,“ řekl Marek Výborný.

Podle Výborného jsou vysoké přirážky některých prodejců velmi vzdálené obchodní kultuře. „Je důležité si uvědomit, že v České republice máme řadu regionálních mlékáren a pekáren. Když s nimi hovořím a dozvídám se, jak k nim přistupují někteří prodejci, tak z toho radost nemám. Prodejní cena bývá modelována i s přirážkou vyšší než 100 %,“ prohlásil ministr a dodal, že právě v této oblasti by se měl Svaz obchodu a cestovního ruchu více angažovat.

Více zde.

kategorie Z médií