KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Pokud některé opatření nelze zdůvodnit, pak je protizákonné
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Pokud některé opatření nelze zdůvodnit, pak je protizákonné

Přidáno 18. 6. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Tématem posledního speciálu Událostí, komentářů byla justice, bezpečnost a armáda. Hostem za lidovce byl poslanec Marek Výborný. Zástupci parlamentních stran se ve speciálním vydání Událostí, komentářů shodli, že sexuální a domácí násilí je v české společnosti problém. Poslanci debatovali také o tom, jak vláda zvládla pandemii, či o vybírání nového nejvyššího státního zástupce.

 

Funguje u nás právní stát? Jak posílit důvěru lidí v politiky?  A není kritika ze strany Evropské unie směrem k České republice přehnaná? „Není možné, aby tady byl premiér v tak kolosálním střetu zájmů. Kdyby byl celý problém s dotacemi pro Agrofert dávno vyřešen na území České republiky, tak bychom se nedostlali do situace, že celý spis bude přebírat evropský žalobce. Už mi to přijde velmi trapné,“ uvedl ke střetu zájmů premiéra Marek Výborný.

K čemu je pandemický zákon?
Pode Marka Výborného česká justice funguje, důkazem jsou podle něj rozsudky Nejvyššího správního soudu, který už několikrát prokázal, že jednotlivá opatření ministerstva zdravotnictví byla špatná. „Pandemický zákon jasně říká, že každé opatření musí být řádně zdůvodněno. Pokud nebude, tak potom má konkrétní oběti. A to jsou rodiny, rodiče, skauti, sportovci, lidé v kultuře a tak dále. A problém je skutečně na ministerstvu zdravotnictví, není to problém pandemického zákona. V jednom z rozsudků soudu se píše, že pokud opatření nejde zdůvodnit, pak je velmi pravděpodobně protizákonné. A to je přeci hřebíček na hlavičku,“ uvedl Výborný.

Domácí násilí jako problém
„Ten problém nesmíme zametat pod koberec. Nejhorší, co bychom mohli udělat, je, že se ten problém samotný – a je to skutečně celospolečenský problém – bude tabuizovat,“ okomentoval záležitost Marek Výborný. „Ale ze své pozice bývalého učitele společenských věd a ředitele školy vím, jak důležité je toto téma otevírat i na půdě škol,“ dodal. Cestou podle něj není, že se teď začnou v emocích měnit zákony.

Více zde.

kategorie Z médií