KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Podpora českých farmářů a zemědělců vede k nižším cenám potravin
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Podpora českých farmářů a zemědělců vede k nižším cenám potravin

Přidáno 3. 1. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) byl včerejším hostem pořadu Události, komentáře na ČT24. Hlavním tématem byl vývoj cen potravin v novém roce i budoucnost českého trhu. Podle Výborného je zcela klíčová efektivní podpora farmářů a zemědělců, která má výrazný vliv na koncové ceny potravin.

Marek Výborný je připraven bojovat proti případnému oligopolu. „Bohužel nám tu v minulých letech vzniklo prostředí, které skutečně nese znaky oligopolu. To se potom negativně projevuje na cenotvorbě,“ řekl ministr zemědělství. Výborný však v této záležitosti očekává průlom na nadcházejícím jednání. „Příští týden se sejdu s ministrem financí, s ministrem průmyslu a obchodu a ministrem spravedlnosti. Antimonopolní úřad musí být akceschopný,“ dodal.

Malí a střední producenti jsou pro lidovce prioritou. „Nebudeme jako stát dotovat obrovské potravinářské producenty. Chceme podpořit zejména farmáře a zemědělce. Když dokážeme celý řetězec spravedlivě podělit, vydělají na tom české rodiny,“ vysvětlil Výborný.

Řeč přišla i na mnohými diskutované euro. „Zavedení eura v České republice by výrazně pomohlo proti vysokým cenám potravin. Nevýhody koruny se teď ukazují na evropské podpoře. Tratíme 4 až 6 % pro jednotlivé zemědělské podniky a farmáře jen kvůli tomu, že dotace, které dostáváme v eurech, musíme převádět na koruny,“ řekl Marek Výborný.

Více zde.

kategorie Z médií