KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Podařilo se nám vyjednat snížení kontrol AMS systému o 50 %
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Podařilo se nám vyjednat snížení kontrol AMS systému o 50 %

Přidáno 1. 3. 2024
Ilustrační foto
ČT24

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) stále jedná se zástupci zemědělských organizacích a snaží se nalézt shodu, díky které by nedošlo k dalším protestům. Výsledky jednání a pokroky, kterých dosáhl na národní a evropské úrovni prezentoval v rozhovoru ve středečním vydání pořadu 90‘ ČT24.

„Dnes jsem diskutoval se zástupci zemědělského agrárního sektoru na jednání představenstva Agrární komory a přednesl jsem celou řadu věcí, kteří tito zástupci ocenili. Například, že se podařilo prosadit některé české požadavky v Bruselu. Myslím, že všichni vítají, že se sníží počet kontrol AMS systému o 50 %. Všichni i vítají, že jsme skutečně začali velmi aktivně ve spolupráci s agrárníky a zemědělci snižovat národní administrativu a připravujeme antibyrokratické balíčky. Stále chceme zaměřit podporu na středně velké podniky, kde jsou aktuálně největší propady. Na všech těchto opatřeních je shoda celé koalice. A jsou i další opatření, která se nám podařilo prosadit v Evropské unii,“ uvedl Výborný.
 
„Bylo by mylné se domnívat, že je český trh zaplaven ukrajinským obilím. Máme tady řádově desítky tisíc tun, ale spotřeba v České republice přesahuje 5 milionů a produkce 8 milionů. Skutečně se jedná o několik málo jednotek procent, čili ten problém v objemu opravdu nevidím. Ten problém tkví v celé Evropě, což má za důsledek negativní vliv na cenu. A pokud se bavíme o často zmiňované kontrole kvality, ta je zde od prvního dne u obilí z Ukrajiny, stejně jako u obilí z jakékoliv jiné země,“ dodal ministr zemědělství. 
 
Více zde.

 
kategorie Z médií