KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Ovocnářům musíme podat pomocnou ruku
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Ovocnářům musíme podat pomocnou ruku

Přidáno 3. 5. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Bezprecedentní mráz způsobil úrodě v České republice velké škody, a tak je nutné ovocnáře podpořit. O tom je přesvědčený ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který usiluje o zmírnění následků jak na úrovni domácí, tak evropské. K tématu Výborný hovořil v pořadu 90´ na ČT.

„Ovocnáři v současnosti čelí zcela bezprecedentní situaci. Mráz, který nás minulý týden postihl, nebyl standardní jarní mrazík. Překvapil nás vpád arktického vzduchu, který trval deset hodin bez ohledu na nadmořskou výšku. Dopady jsou na některých místech České republiky fatální,“ konstatoval Výborný.
 
Ministr zemědělství si je plně vědom, že ovocnářství je potřeba podpořit. „Nechceme ve státě rezignovat na pěstování ovoce a všechno dovážet. Podporujeme obnovu a restrukturalizaci sadů, snažíme se pěstitelům dát najevo, že jejich práce má smysl, protože chceme mít v našich obchodech české ovoce,“ řekl Marek Výborný.
 
Na Radě ministrů v Lucemburku Výborný představil složitou situaci a požádal o prodloužení dočasného krizového rámce. Prostředky, které by zmírnily dopady mrazů, hodlá hledat i nadále. „Požádali jsme o částku ve výši asi 2,5 miliardy korun. Sčítali jsme předběžné odhady škod, které postihly ovocnáře, vinaře, ale i třeba i ty, kteří provozují lesní školky. Evropskou pomoc bychom rovněž mohli navýšit o národní,“ vysvětlil ministr zemědělství.

Více zde.

kategorie Z médií