KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Nikdy vás neopustím
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Nikdy vás neopustím

Přidáno 8. 8. 2023
Ilustrační foto
Respekt

Když před čtyřmi lety náhle zemřela manželka šéfa lidovců Marka Výborného, odstoupil z vedení strany, aby se staral o děti. Myslel si, že je to konec jeho kariéry. Takhle vypadala jeho cesta dolů a zase zpátky do nejvyšších pater politiky.

Za domem otevřené pole, vedle něj ohrada pro čtyři ovce a pod nohama se motají dvě koťata. Pětitisícový Heřmanův Městec není žádná vesnice, kde bydlí ministr zemědělství Marek Výborný se svojí rodinou, však dojem venkovské romantiky vyvolává. Pozemek dostali se ženou Markétou od její matky poté, co se v roce 2000 vzali, a novomanželé si na něm postavili rodinný domek. Časem přišly tři děti, funkce ředitele gymnázia, postupné pronikání do vysoké politiky. Středostavovskou idylu Výbornému ale před čtyřmi lety rozmetala náhlá smrt jeho ženy. 

Příběh Marka Výborného nemá svým způsobem v české politice obdoby. V roce 2019 tehdy třiačtyřicetiletý politik stoupal na vrchol kariéry. Po pouhých dvou letech ve sněmovně se s devízou neokoukanosti a příslibem změny vyhoupl do čela lidovců. Do sněmovních voleb zbývaly dva roky a rostla poptávka po přelomovém sjednocování opozice vůči tehdy vládnoucímu hnutí ANO. Marek Výborný byl v nejlepším věku, měl pozici i funkci se na tom všem podílet, rodinná tragédie však jeho život obrátila vzhůru nohama. Místo předvolebních jednání složil funkci předsedy, prohlásil, že děti jsou víc než kariéra, a vrcholné politice dal sbohem. Se svojí rodinou začal hledat způsob, jak se s nečekanou ztrátou vyrovnat a odrazit se ode dna. A dnes, čerstvě v pozici ministra, zkouší oba své světy znovu propojit.

Více zde.

kategorie Z médií