KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Nikdo nemohl čekat, že vrátíme ceny energií do doby před krizí
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Nikdo nemohl čekat, že vrátíme ceny energií do doby před krizí

Přidáno 19. 9. 2022
Ilustrační foto
novinky.cz

Nikdo nemohl čekat, že se ceny energií vrátí do doby před válkou na Ukrajině. Novinkám to v rozhovoru řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Po zastropování cen by to ale podle něj měla většina domácností zvládnout. V podcastu PoliTalk se rozpovídal i o budoucnosti strany či o prezidentských kandidátech, které by mohla koalice Spolu podpořit.



Ceny vláda zastropovala na šest korun za elektřinu a tři koruny za plyn. Bude to stačit k tomu, aby na demonstraci, kterou již svolal šéf odborů Josef Středula, nepřišlo už tolik lidí?
Demonstrace pana Středuly je součástí prezidentských voleb, jelikož on jako odborářský boss na prezidenta kandiduje. Jestli tam přijde méně lidí, to nevím. Vím ale, že zastropování je dostatečné k tomu, aby to většina domácností zvládla. A pro ty, které to nezvládnou, je vytvořen robustní systém sociální pomoci.

Buďme ale upřímní, i tak to bude dvojnásobek průměru, který jsme platili v období před krizí. Nicméně nikdo nemohl očekávat, že bychom dokázali vrátit ceny energií zpět do doby před krizí. Náklady poneseme všichni. Také stát to vyjde odhadem na 130 miliard korun.

130 miliard může být optimistický odhad. Nenaštve to vaše pravicové voliče?
Nemyslím, je to o společenské odpovědnosti. Vláda proto současně s tím řeší i příjmy, musíme na to někde vzít. Z toho důvodu je tu debata o windfall tax (válečné dani – pozn. red.). Opět tady můžete namítnout, že jsme slibovali, že nezvýšíme daně. Ale jsme ve válce.

Více zde.

kategorie Z médií