KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Na pomoci ovocnářům se má podílet i Unie
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Na pomoci ovocnářům se má podílet i Unie

Přidáno 7. 5. 2024
Ilustrační foto
Český rozhlas plus

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) žádá o 2,5 miliardy korun z evropské zemědělské krizové pomoci poté, co Českou republiku zasáhly nebývalé mrazy. Je přesvědčený, že Evropská unie by se na pomoci našim ovocnářům měla podílet. „To, co nás postihlo, nebyly jarní mrazy, ale přírodní katastrofa na úrovni povodní, letních požárů a podobně,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. 

Jak realistické je, že by Česko dosáhlo na částku 2,5 miliardy korun, když vezmeme v potaz, že to je třetina peněz, která dnes v evropské zemědělské krizové rezervě je?

Říkáte to správně. Je to třetina z toho, co je k dispozici pro celé evropské zemědělství. My jsme vyšli z reality předběžně odhadovaných škod v sektoru ovocnářství, ale také školkařství a částečně vinařství. To se týká primárně vinohradů v Čechách. A o tuto částku jsme oficiálně požádali. Uvidíme, zda a do jaké míry pomoc ze strany Evropské komise k dispozici pro Českou republiku bude, nebo nebude. Já v tuto chvíli paralelně, bez ohledu na to, jaká bude odpověď od Evropské komise, nesu na vládu materiál, kterým chci zajistit rychlou pomoc z našich národních zdrojů.

Jakou minimální částku budete považovat za úspěch?
Omlouvám se, to nejsem schopen takto říct. Myslím, že nějakou částkou, a teď vám nebudu schopen ji konkretizovat, by se Evropská unie měla podílet na dopadech této přírodní katastrofy. Chci zdůraznit, aby to bylo zřejmé: to, co nás postihlo, nebyly jarní mrazy, to bychom nežádali ani Evropskou komisi, ani bychom neposkytovali pomoc a podporu z našich národních zdrojů, ale přírodní katastrofa, která je na úrovni povodní, případně letních požárů a podobně.

Více zde

kategorie Z médií