KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Jde o největší změnu na poli exekucí za posledních dvacet let. Je to obrovs
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Jde o největší změnu na poli exekucí za posledních dvacet let. Je to obrovský pozitivní posun

Přidáno 14. 7. 2021
Ilustrační foto
Český rozhlas

Sněmovna v minulém týdnu schválila novelu exekučního řádu. Co se mění? Měří novela všem stejně spravedlivě a pomůže jak dlužníkům, tak i věřitelům a exekutorům? Hostem pořadu Českého rozhlasu Pro a Proti byl lidovecký poslanec Marek Výborný, který který je spoluautorem zákona. „Novela není dokonalá, ale je to maximum možného za této politické konstelace. Je to největší změna na poli exekucí za posledních dvacet let a je to obrovský pozitivní posun. Je to revoluce,“ oponuje poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Podle novely bude možné zastavovat dlouhodobě bezvýsledné exekuce, a to od roku 2023. Nová pravidla také částečně omezí zabavování movitých věcí, změní se i pořadí splácení dluhu. Povinná záloha věřitele při zahájení exekuce na její náklady ani místní příslušnost exekutorů navzdory snahám části zákonodárců zavedena například nebude. 

„Mimo jiné jsme prosazovali i teritorialitu exekutorů, ale je třeba říct, že ta vůbec neřeší běžící exekuce. Pro řešení ale nebyla politická vůle hlavně ze strany ANO a nepodařilo se to prosadit. Jinak ovšem novela přinesla řadu pozitivních opatření pro dlužníky, věřitele i exekutory,“ ujišťuje Marek Výborný (KDU-ČSL).

„Jestli někomu nahráváme, tak je to zodpovědný dlužník. Tedy ten, který chce svůj problém řešit a nechce zůstávat v dluhové pasti. Musíme ale zároveň hájit práva seriózních věřitelů, ne každý z nich je lichvář nebo šmejd. Na to pamatujeme v rámci celé novely, která není přeci jen o marných exekucích a zálohách," doplnil Výborný. 

Více zde. 

kategorie Z médií