KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Důležitý je balanc mezi ochranou životního prostředí a konkurenceschopností
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Důležitý je balanc mezi ochranou životního prostředí a konkurenceschopností našich zemědělců

Přidáno 27. 3. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Nový návrh Evropské komise zruší některé ekologické požadavky při vyplácení dotací. Podíl na tom nese ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který dlouhodobě usiluje o zlepšení podmínek pro české zemědělce a farmáře, a který byl hostem pořadu Události, komentáře na ČT.

„Evropská komise v pátek představila návrh, o kterém jsme dnes velmi detailně diskutovali. Je to bezesporu krok správným směrem, komise konečně pochopila, že je potřeba věci dát do reálných rámců. To znamená například snižovat v zemědělství byrokracii. Jedná se o kroky, které povedou k určité vyváženosti. Na jedné straně víme, že je o krajinu potřeba pečovat, na druhé straně chceme ale zachovat konkurenceschopnost evropského zemědělství vůči zbytku světa. Myslím, že komise konečně rozumí tomu, co jsem opakovaně říkal na jednáních rady ministrů,“ prohlásil ministr zemědělství Marek Výborný.
 
Zrušení některých ekologických požadavků neznamená ústup od enviromentálních ambicí. „Nám všem jde přece o to, abychom pečovali o krajinu a životní prostředí. Věřím, že každému rozumnému zemědělci jde o to, aby svou půdu neničil, protože ji zdědil po svých předcích a chce ji předat svým následovníkům, svým dětem. To, že se tady bavíme o úlevách pro zemědělce, o snížení byrokracie, není ústup od environmentálních ambicí. Je to jejich zreálnění,“ vysvětlil Výborný.

Více zde

kategorie Z médií