KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Hlasování o nedůvěře vládě bylo souborem předvolebních rétorických cvičení
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Hlasování o nedůvěře vládě bylo souborem předvolebních rétorických cvičení opozice

Přidáno 2. 9. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Vláda má silnou důvěru a veškeré snahy opozice ji shodit jsou jen předvolebním rétorickým cvičením, které vládě bere čas na řešení skutečně důležitých věcí. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek výborný se v Událostech, komentářích České televize vyjádřil ke dnešnímu hlasování o vyslovení nedůvěře vládě. Také vyjmenoval typy pomoci, které ministerstvo práce a sociálních věcí našim lidem poskytuje.

Myslíte si, že si vláda udrží důvěru?
My víme, že vláda má v tuto chvíli deklarovanou a jasnou důvěru 108 poslanců. Na tom se nic nemění. O tom není vůbec žádné pochyby. Co dnes zažíváme, je právem opozice, to já vůbec nezpochybňuji. Ale co musím říct, tak ten dnešek je vlastně jakýmsi souborem rétorických cvičení opozice. V situaci, kdy nás za 3 týdny čekají volby, je to zjevné zneužití Poslanecké sněmovny k tomuto předvolebnímu politickému účelu, a to jak ze strany hnutí ANO, tak ze strany SPD. Nerozumím tomu zvláště v kontextu, kdy Andrej Babiš zmiňoval, že nebudou vyvolávat tato zbytečná jednání v situaci, kdy nás trápí úplně jiné věci: řešení energetické krize, cen energií, inflace. Příští týden začíná jednání Poslanecké sněmovny. Dneska měly probíhat některé výbory, které musely být kvůli tomu přesunuty, kde jsou na pořadu klíčové věci.
 
Souhlasíte ale, že je část kritiky opozice oprávněná?
Vždycky můžete jednat lépe. Vždycky můžete vymyslet ještě kvalitnější řešení. Já chci zdůraznit, že v tuto chvíli se chceme soustředit nejen na domácnosti, ale také na firmy a průmysl. Vláda jasně deklarovala kroky směrem ke kompenzaci firmám, které jsou energeticky náročné. Pomoc bude připravena, protože je to odpovědností této vlády. Když se podíváte, například na ty programy, které směřují z ministerstva práce a sociálních věcí, to není jenom těch 5 000 Kč, které jsem tady zmiňoval. To je otázka příspěvku na bydlení, který pomáhá kompenzovat rostoucí ceny energií. A dnes se průměrný příspěvek pohybuje nad 4 100 Kč měsíčně pro domácnost, která si o to požádá. A já bych chtěl vyzvat všechny, kteří to ještě neudělali, ale mají nárok, aby se nebáli si o tuto pomoc ze strany státu říct. Stát je tady od toho, aby vás nenechal padnout.

Více zde.

kategorie Z médií