KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Dluhy se musí platit. Ale tu „kouli u nohy“, kterou si táhneme z minulosti,
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Dluhy se musí platit. Ale tu „kouli u nohy“, kterou si táhneme z minulosti, musíme vyřešit

Přidáno 15. 4. 2021
Ilustrační foto
Události, komentáře

Sněmovna vede finální debatu o změnách v exekucích, která bude pokračovat tento pátek. K bodům, o kterých se vede diskuse, patří zavedení místní příslušnosti exekutorů. Nyní si mohou věřitelé vybrat bez ohledu na místo. S teritorialitou nesouhlasí část exekutorů, naopak exekutorská komora ji dlouhodobě podporuje. Další možné změny se týkají dlužníků vůči státu a veřejným institucím. Zde by mělo stačit splatit jistinu plus 750 korun na náklady zastavení řízení. Nad dalšími změnami ještě visí otazníky. O tématu úpravy exekucí diskutoval v pořadu Události, komentáře i poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

„Ten komplex návrhů je o tom, že řešíme dluh z minulosti, kterým si tady táhneme tu pomyslnou kouli u nohy a pokud chceme být připraveni na budoucnost, pak by bylo záhodno tu kouli vyřešit. Já se nebojím říct, že je tu jakási dluhová pandemie, ta čísla jsou skutečně dramatická. Proto přicházíme s návrhem tzv. „milostivého léta“, která umožňuje teď jednorázově dlužníkovi splatit jistinu plus 750 korun na náklady zastavení exekuce. To se týká dluhů vůči státu a veřejným institucím. Pak bude ten dluh odpuštěn. Pokud se týká dluhů vůči soukromým osobám, jde o splacení jistiny a ještě jednou tolik na příslušenství. To znamená, není to nespravedlivě vůči věřitelům, často se jedná o dluhy, které by nikdy ten věřitel nedostal zaplacené. Bude to tedy mít výhody pro všechny účastníky toho exekučního řízení,“ informoval Marek Výborný.

Více zde.

kategorie Z médií