KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Děkuji všem úředníkům, kteří i nad rámec pracovní doby vyřizují agendu spoj
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Děkuji všem úředníkům, kteří i nad rámec pracovní doby vyřizují agendu spojenou s důchody

Přidáno 29. 5. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Premiér Petr Fiala se omluvil čekajícím žadatelům o důchod. Úřady jsou nyní zahlceny nečekaným náporem žádostí, které nestíhají včas vyřídit. K tématu se vyjadřoval v pořadu 360° předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Podle něj jsou úřady zahlceny žádostmi nejen z důvodu nebývalého zájmu o odchod do předčasného důchodu, ale i díky rozšířené vládní podpoře občanů v době rostoucí ceny energií či prosazení výchovného.

„Je na místě omluvit se lidem, kteří v této době čekají na vyměření starobních důchodů. Rozumím jejich situaci, avšak je nutné podotknout, že delší čekací doba je způsobena náporem nových žádostí. Standardní počet žádostí o důchod v jednom kalendářním roce činí zhruba dvě stě tisíc, ovšem v posledním roce přibylo dalších osmdesát tisíc žádostí, o které si kvůli výhodnosti odchodu do předčasného důchodu občané zažádali. I přes maximální snahu úředníků nelze tyto žádosti rychleji vyřídit. Navíc se lidem snažíme v složité době rostoucí ceny energií pomáhat tím, že jsme rozšířili portfolio lidí, kteří mohou pobírat příspěvek na péči či jsme prosadili výchovné. Důsledkem toho je zvýšená zátěž úřadů, které jsou žádostmi zahlcené,“ uvádí předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

„Ministr práce a sociálních věcí navíc převzal resort, kde digitalizace byla úplně na nule a překlopit agendu vyměřování důchodů do digitální podoby trvá několik let, to nelze udělat ze dne na den. Připomínám však, že ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se intenzivně snaží o digitalizaci svého ministerstva a již nyní lze příspěvek na péči, příspěvek na bydlení a stejně tak i všechny dávky vyřídit digitálně z domova,“ upozorňuje předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

„Pokud by se ještě někdo dostal do problémů, například s dopisy ze zdravotní pojišťovny nebo potřeboval upřednostnit v řadě čekajících, stačí se dopisem obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení nebo e-mailem na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Urgentně se zařídí, aby byli tito žadatelé předřazeni a jejich čekací lhůta se zkrátila. Pevně doufáme, že do dvou měsíců se skluz podaří dohnat,“ dodává Marek Výborný.

Více zde.

kategorie Z médií