KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Chci, aby se řetězce v Česku chovaly jako v Německu
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Chci, aby se řetězce v Česku chovaly jako v Německu

Přidáno 18. 9. 2023
Ilustrační foto
Právo

Ceny potravin trápí lidi v Česku už dlouhé měsíce, navíc jsou často vyšší než v okolních zemích. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) už ale potraviny začaly zlevňovat a slibuje, že tento trend bude pokračovat. Usilovat chce i o lepší přístup řetězců k zákazníkům.

Potraviny jsou drahé, často dražší než v sousedních zemích. Jednal jste o tom nedávno s obchodními řetězci, které ujišťují, že připravované snížení daně z přidané hodnoty se projeví na cenách a že budou dbát ještě více na kvalitu.
Ceny potravin klesají a já jsem rád, že se snížení daně z přidané hodnoty u potravin o tři procentní body skutečně propíše do cen. Že to nezůstane viset někde v maržích nebo obchodních přirážkách. To považuji za jasný, hmatatelný výsledek jednání. Současně jsme se bavili o kvalitě potravin. To je něco, na co mám přímé nástroje. Přeji si, aby na pultech obchodů byly kvalitní, ideálně české potraviny. Vzhledem k tomu, že to jednání trvalo sedmdesát minut, některé otázky, které zazněly, zůstaly nezodpovězeny. Vrátíme se k nim na dalších jednáních, která budou v příštích měsících.

Více zde.

kategorie Z médií