Vy jste dostal na příští rok pět miliard navíc. Jste s takovým výsledkem spokojen a na co ty miliardy navíc potřebujete?
Nemyslím si, že debata o kapitole ministerstva zemědělství je uzavřena. Mám naplánováno jednání s panem ministrem, budeme některé věci diskutovat, protože nám kapitola narůstá i proto, že se dostáváme do plného běhu s novou společnou zemědělskou politikou. A budeme potřebovat kofinancovat třeba zemědělské projekty v programu rozvoje venkova nebo nové kolo investic do zemědělských podniků a farem, kde bude rovněž potřeba kofinancování. A já zároveň chci splnit slib, který jsem dal zemědělcům, tedy že v příštím roce jim doručíme podporu navýšenou o dvě miliardy s ohledem na tu situaci, která dopadá zvláště na středně velké podniky a farmy. My nyní připravuje cesty, jak ty dvě miliardy rozdělit, protože to nebude nic plošného, preferujeme určitě jiné cesty než dotace. Když někdo čeká jen na to, až dostane peníze, to není dobře. I do budoucna se budeme chtít orientovat spíše na finanční nástroje. Zjednodušeně řečeno: Pořiď si moderní stroj na precizní zemědělství, například který šetří půdu. Je to plně tvoje investice, ale my jako stát ti pomůžeme například s úroky, kterými je ten tvůj investiční úvěr zatížen. Nebo když vidíme počasí, které si s námi občas hraje, tak budeme chtít, aby zemědělci minimalizovali svá rizika a pojišťovali se. Pokud to učiní, tak my jim opět garantujeme spoluúčast toho pojištění. Což je finanční nástroj, který se sice chová trochu jako dotace, ale je to motivační věc.
Zmínil jste to počasí, které letos dělá zemědělcům problémy, ať už to byly mrazy na jaře nebo přívalové deště. Jaká je tedy situace a jak se to promítne do cen potravin?
Nesouhlasil bych s tím, že situace je dramatická. Na jaře byly mrazy a to, že jsme přes léto byli svědky přívalových dešťů, může vyvolat dojem, že zemědělská půda je v rozvalu. Není to tak. Naopak si myslím, že letošní počasí lze hodnotit jako poměrně příhodné pro zemědělství, minimálně pokud jde o vláhu. Po dlouhé době jsme nezaznamenali na konci května hydrologické sucho, což mělo příznivý efekt, i když ne úplně pro všechny. Nyní se to trochu projevuje třeba na bramborách, které chytají plíseň, ale jinak si myslím, že to byl rok relativně dobrý.
Pan premiér nedávno ohledně cen potravin říkal, že jsme na tom s cenami potravin nejlépe v OECD. Při pohledu na nakumulovanou inflaci to vypadá úplně jinak. Jaká je tedy pravda?
Jsem přesvědčen o tom, že ceny potravin se nám podařilo zkrotit, částečně i zásluhou vlády. Já jsem to v zimě a na jaře velmi hlasitě komunikoval a vytvořil tak tlak na prodejce. Chci po těch řetězcích, aby se chovaly tak, jak se chovají v zemích, kde mají své matky. Myslím, že ten pozitivní dopad to mělo, ceny potravin stabilně celý rok klesaly. Byly to potraviny, které táhly inflaci dolů, teď už jsme na té hranici lehce nad dvě procenta. Pravda je, že v letních měsících některé ceny lehce stouply, hlavně je to vidět u mléčných výrobků. Částečně u ovoce a zeleniny, což je dopad i toho mrazu. Já ale varuji řetězce, aby těch mrazů zneužívaly a nešponovaly ceny. Letos zkrátka nebudou česká jablka na pultech, to se nedá nic dělat, ale to neznamená, že by cena měla stoupat, protože celkově je jablek v Evropě dostatek.
Více zde.