KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Ceny potravin klesají a budou dál, může za to i můj nátlak
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Ceny potravin klesají a budou dál, může za to i můj nátlak

Přidáno 25. 9. 2023
Ilustrační foto
idnes.cz

Část potravin v obchodech začala zlevňovat. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za to může nadprůměrná sklizeň i jeho tlak na řetězce. „Žádný obchodník nechce, aby se o něm mluvilo jako o tom, kdo nehraje fér,“ říká. Ceny budou podle něj klesat i nadále. V rozhovoru pro MF DNES hovořil také o kvalitě potravin nebo škrtech v resortu.

Část potravin začala v poslední době zlevňovat. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) za tím stojí i neformální rozhovory, které s producenty i prodejci potravin vedete. Opravdu si to myslíte?
Jsem přesvědčený, že částečně ano. Kromě toho, že pečlivě a kontinuálně kontrolujeme kvalitu a bezpečnost potravin, tak se snažím využívat jedinou možnost, kterou jako ministr směrem k cenové strategii mám. A tou je monitoring celého řetězce od samotných zemědělců, kteří mají momentálně po žních a známe jejich výkupní ceny produktů, až po ceny v jednotlivých obchodních řetězcích.

Jak ale konkrétně na producenty a prodejce při jednání tlačíte, aby zlevnili?
Úplně stejně jako teď na vás, když tu spolu hovoříme. Jasně vymezím své kompetence a říkám jim, že pokud mají nějakou strategii vůči zákazníkovi v Bavorsku, Polsku či na Slovensku, tak chci, aby tato strategie platila i vůči českému zákazníkovi. Protože všechny řetězce jsou nadnárodní korporace. Je to ale i o mediálním obrazu. Žádný řetězec přece nechce, aby se o něm hovořilo jako o tom, kdo nehraje fér a je zodpovědný za přemrštěné ceny potravin. To nikdo nechce.

Více zde.

kategorie Z médií