KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): Budu klást důraz na kvalitu českých potravin
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Budu klást důraz na kvalitu českých potravin

Přidáno 10. 7. 2023
Ilustrační foto
Blesk

V roce 2019 přišel nový ministr zemědělství Marek Výborný (46, KDU-ČSL) o manželku Markétu (†45). Po její smrti zůstal na syna Vendelína (14) a dvě dcery Michaelu (16) a Amálii (20) sám. V rozhovoru pro Blesk prozradil, jak to spolu zvládají a že novou ženu nehledá. Rozpovídal se ale hlavně o práci a také o tom, jestli dokáže něco udělat s drahými potravinami a jejich dvojí kvalitou.

Lidé jezdí za nákupy často do Německa či Polska, kde jsou ceny i dvakrát nižší a kvalitnější. Chcete tento trend nějak změnit?
V novele zákona o potravinách byly přijaty takové změny, abychom zabránili dvojí kvalitě. Když se podíváte na kontroly, tak až na jeden nebo dva případy se ukázalo, že obchodníci se tomu přizpůsobili. Jestli mně, jako ministru zemědělství, o něco půjde, tak je to důraz na kvalitu českých potravin. Patříme ke špičce v Evropě, pokud jde o kvalitu našich potravin, a je to zásluha  českých potravinářů, zemědělců, producentů a výrobců.

To naše zboží ale více vyvážíme, než ho prodáváme na pultech českých obchodů. Když už se tak děje, tak je u nich vyšší cena, než u toho dovezeného…
Je zcela na zákazníkovi, které to zboží si na pultě vybere, jestli to kvalitní zdravé české jablko, nebo jestli si vybere to z dovozu, které bude méně chutné. Já tu nejsem od toho, abych komukoliv nařizoval a doporučoval, co z toho si má vybrat. Je to svobodné rozhodnutí každého jedince a myslím, že politikům do toho nic není a nemají do toho mluvit.


Více zde.

kategorie Z médií