KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný (KDU-ČSL): ANO hájí svého šéfa a za rukojmí si bere občany
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): ANO hájí svého šéfa a za rukojmí si bere občany

Přidáno 8. 6. 2022
Ilustrační foto
FORUM 24

Vláda by se na svém dalším jednání měla zabývat novelou zákona o evidenci skutečných majitelů, kterou je podmíněno čerpání unijních peněz z Národního plánu obnovy. Jejímu přijetí ale brání hnutí ANO. V rozhovoru pro deník FORUM 24 se k situaci vyjádřil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Co by schválení novely zákona o evidenci skutečných majitelů znamenalo?

První důležitá věc je, že je to jedna ze zásadních podmínek pro to, abychom mohli čerpat peníze z Národního plánu obnovy, což je více jak 180 miliard, které máme mít k dispozici už letos na podzim. Pokud tento zákon nebude schválen, tak je to čerpání nemožné, protože Evropská komise jasně konstatovala, že toto je podmínka k tomu, abychom mohli finanční prostředky čerpat.

Zákon o koncových vlastnících znamená dohledatelnost vlastnických struktur společností. To, oč se vede spor, je skutečnost, zda v případě svěřenských fondů má být jako koncový vlastník uváděn ten obmyšlený, tedy člověk, který svěřenský fond zřizuje, či nikoliv. To je to, zač bojuje hnutí ANO, kde hájí svého předsedu a nechce to připustit. Chce ponechat tu mírnější variantu, kdy by byl obecně vlastník uváděn pouze u společností, které jsou do svěřenského fondu vloženy, ale nikoliv u fondu jako takového.
 

Pokud by tedy byla novela zákona schválena, tak by byl bývalý předseda vlády Andrej Babiš (hnutí ANO) prezentován jako osoba s koncovým vlivem na Agrofert?

Já netuším, s čím ve finále přijde ministerstvo spravedlnosti na vládu, protože byly dvě varianty. Jedna varianta, která byla napsaná tak, že by odpovídala tomu, co bylo schváleno v minulém období za vlády hnutí ANO v poslanecké sněmovně. To znamená, že je jako koncový vlastník uváděn i ten, z jehož popudu je zřizován svěřenský fond. Paradoxně chce hnutí ANO ten stávající stav zmírnit a chce, aby nebyl uváděn jako koncový vlastník.

Celé jádro sporu je to, zda tam má být uveden v přísnější, nebo mírnější podobě. Hnutí ANO říká, že mírnější podobu podpoří, přísnější podobu, kde by byl uveden jako koncový vlastník ten, kdo zřizuje svěřenský fond, tak to odmítá podpořit. Mimo jiné se totiž v tomto případě hraje i o jejich předsedu.

Více zde.

kategorie Z médií