KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Málokterá zem bude moci říct, že tolik pomohla Ukrajině, říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL
Zpět

Málokterá zem bude moci říct, že tolik pomohla Ukrajině, říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Přidáno 28. 3. 2022
Ilustrační foto
DRBNA

Něco jako setkání Françoise Mitterranda s Václavem Havlem. Tak mluví o cestě premiéra Petra Fialy (ODS) na Ukrajinu český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něho může mít nadcházející předsednictví České republiky Radě EU historický význam. Nejen o tom se rozpovídal v rozhovoru pro Drbnu.

V souvislosti s válkou na Ukrajině se Česká republika zapsala do povědomí celé Evropy nejen vlnou solidarity, ale také cestou premiéra Petra Fialy do Kyjeva. Jak nahlížíte na jeho cestu na Ukrajinu s odstupem času vy? Měla smysl?
Je to historický moment. Bylo to jako setkání Françoise Mitterranda s Václavem Havlem těsně před sametovou revolucí. Představte si, že je vaše město obléhané a tři premiéři jiných zemí najdou „koule“ za vámi přijet a osobně vám řeknou, že za vámi stojí. Myslím si, že řada médií a západních politiků je z toho šokována. Vnímali například Polsko jako zem, kde nefunguje takzvaný právní stát a velmi často ho kritizovali. Teďka srovnejte postoj Polska, České republiky a Slovinska versus Macrona, který zavolá jednou za čas Putinovi, zeptá se ho, jestli skončí válka, ten mu řekne ne a tím to končí. Všeobecně se dá říct, že spolupráce Česko – Polsko – Ukrajina nyní funguje špičkově. Myslím si, že na konci války bude možnost prozradit detaily operací, které dělali. Celému světu spadne brada, jak se Češi zachovali. Málokterá zem na světě bude moci říct, že tolik pomohla Ukrajině v boji proti Rusku.

Premiér Petr Fiala svou cestou jasně ukázal postoj Česka. Definoval dostatečně pozici České republiky také prezident Miloš Zeman, který byl ve svém prohlášení nečekaně kritický k Rusku a invazi na Ukrajině? Jsou jeho slova pro vás uvěřitelná?
Osobně si myslím, že prezident a jeho okolí začali chápat, co je Vladimír Putin zač. Jen si vzpomeňte, jak několik dní před invazí zpochybňoval prezident Zeman zpravodajské informace, které nebyly jen od zpravodajských služeb USA, ale také od české tajné služby. Je potřeba připomínat nejen jemu, ale také například Tomio Okamurovi jejich skandální výroky ohledně Ruska a ruské agrese. Je potřeba je s tím neustále konfrontovat. Myslím si, že prezident v žádném případě svůj postoj nezměnil. Miloš Zeman je a vždy bude proruský a je a vždy bude přítel Putina. Nyní se jen snaží udělat takové prohlášení, aby ho lidé nevyhnali z Lán a Hradu. Ta negativní atmosféra proti Rusku je tu dlouhodobě silná, a to musel i Hrad pocítit.  

Více zde. 


 
kategorie Z médií