KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lumír Kantor po 12 hodinách očkování: Vybírat nedáváme, vakcínu AstraZeneca brali všichni
Zpět

Lumír Kantor po 12 hodinách očkování: Vybírat nedáváme, vakcínu AstraZeneca brali všichni

Přidáno 26. 2. 2021
Ilustrační foto
Forum 24

Stále není snadné zjistit, kolik vakcín AstraZeneca zůstává v Česku nevyužito ve skladech. Nepodařilo se to zjistit ani senátorovi Lumíru Kantorovi z výboru pro zdravotnictví. Jeho osobní zkušenost z 12hodinového očkování ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde jako lékař jednou týdně pomáhá, ale o žádném nezájmu o zmíněnou očkovací látku nevypovídá. Jak popsal v rozhovoru pro deník FORUM 24, kdokoli u něj měl v daný den termín očkování, nechal si aplikovat určenou vakcínu.


V pátek jste se poprvé podílel na očkování, kolik lidí jste během 12hodinové služby zvládli?

Pro jednoho člověka je únosné naočkovat za den 120 až 140 lidí. Úloha lékaře spočívá v tom, že zkontroluje v dokumentaci, na který typ vakcíny a kolikátou dávku daný člověk přichází, odebere anamnézu – u druhé dávky už jen stručně – a následně sestra aplikuje vakcínu.

V tentýž den jste očkovali dvěma typy vakcín. Kolik bylo kterých a bránili se lidé vakcíně AstraZeneca?

Této vakcíny jsme aplikovali kolem 50 dávek, zbytek byl od Pfizeru. Občas se někdo zeptal, co dostane a kdo to vůbec určuje. Odpovídal jsem, že jde o rozhodnutí příslušné komise. K vakcíně AstraZeneca jsem zaznamenal určitou nedůvěru, ale nestalo se, že by kdokoli odmítl. Tři až pět lidí se zeptalo, jestli je to bezpečné. Ti, kteří přijdou, jsou už ale zjevně rozhodnuti.

Více zde.

kategorie Z médií