KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lumír Kantor (KDU-ČSL): V Česku se podařilo odstartovat velký pilotní projekt screeningu novorozenců
Zpět

Lumír Kantor (KDU-ČSL): V Česku se podařilo odstartovat velký pilotní projekt screeningu novorozenců

Přidáno 17. 2. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas Olomouc

Zdravotníci v porodnicích můžou od tohoto roku provádět zdarma na žádost rodičů screening novorozenců. Díky němu jsou schopní odhalit nebezpečnou spinální svalovou atrofii, která je při včasné léčbě řešitelná. Velký kus práce v tomto pilotním projektu odpracoval senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL). 

Screening ukáže prokrvení končetin, a to dokáže odhalit případnou vadu. „Tím se dá zjistit, jestli spojka v srdíčku, která je před narozením, se při narození přirozeně zavře. V této souvislosti se nám povedlo domluvit velký pilotní projekt,“ vysvětluje primář novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice a senátor  Lumír Kantor (KDU-ČSL).

V olomoucké fakultní nemocnici už screening provádí několik let, do zmíněného projektu se ale zapojili zdravotníci v celkem devíti porodnicích Česka, a zmapovali tak zhruba dvacet tisíc novorozenců. Zmíněnou srdeční vadu odhalili u dvou z nich. „Už to je v případě screeningu pozitivní věc, můžeme včas zasáhnout. Dělají se vyšetření prenatálně, přesto se ví, že nějakých třicet procent uniká,“ doplňuje Kantor.

Více zde. 


 
kategorie Z médií