KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lukáš Curylo (KDU-ČSL): Charita České republiky oslavila 100 let své působnosti
Zpět

Lukáš Curylo (KDU-ČSL): Charita České republiky oslavila 100 let své působnosti

Přidáno 24. 6. 2022
Ilustrační foto
Rádio Z

Ředitel Charity České republiky Lukáš Curylo (KDU-ČSL) poskytl rozhovor Rádiu Zet ke stoletému výročí instituce. Popsal historii i současnost působení Charity i to, jak se její činnost změnila s ruskou agresí na Ukrajině.


 

V úvodu dovolte, abychom vám popřáli všechno nejlepší. Jak budete slavit tak významné výročí?
My jsme začali tím, že jsme dnes udělali velkou tiskovou konferenci. Účast se i pan arcibiskp Jan Graubner jako předseda komise pro charitu a udělali jsme k tomu i putovní výstavu, kde zachycujeme 100 let našeho fungování.  Snažíme se médiím a veřejnosti prezentovat to, co se během těch 100 let událo: Jak jsme pomáhali, jak jsme byli s lidmi v jejich nouzích a v jejich ošemetných situacích, a to i v rámci v rámci společnosti jako takové. Budeme se snažit toto prezentovat v regionech v rámci naší sítě, kterou máme rozprostřenou po celé České republice.

Co je hlavní náplní vaší činnosti a jak do ní zasáhl konflikt na Ukrajině?
Naše hlavní poslání je pomáhat lidem v nouzi bez rozdílu náboženství, rasy, původu či národnosti pomocí našich poboček, kterých je asi 300 v republice. Takto dokážeme odpovědět na konkrétní potřeby v místě bydliště. Když je potřeba pomáhat seniorům, pomáháme seniorům, případně sociálně slabým či matkám v tísni,  A co se změnilo? Na Ukrajině působíme více než 20 let, takže tu situaci velmi silně sledujeme. A už po zabrání Krymu jsme tam velmi aktivně pomáhali. Například vojákům na ukrajinské straně či rodinám, které byly postiženy válkou. Samozřejmě teď se naše pomoc velmi zintenzivnila. A pomáháme i lidem, kteří utekli před válkou do České republiky.

Více zde (9:40-16:40)

kategorie Z médií