Možná to zní překvapivě, ale na české politické scéně není mnoho lidí tak jednoznačně předurčených k politické kariéře, jako je nový předseda lidovců Marek Výborný. S politikou totiž vyrůstal od malička. Jeho maminka je dlouholetá lidovkyně, zastupitelka, jeho otec má za sebou dlouhou a úspěšnou politickou kariéru, ve které dosáhl do nejvyšších pater. „Znám ho od malička, mám stejně staré dcery, jako je Marek. Naše rodiny se stýkaly velmi často. Sedávali jsme s jeho otcem u stolu a dlouhé hodiny mluvili o politice a Marek u toho sedával s námi. Měl velmi dobré otázky, bavilo ho to, žil tím. Je to homo politicus se vším všudy, je pro politiku předurčený. Jeho rodina se už dvacet let podílí na vedení Heřmanova Městce na Chrudimsku, i jeho matka tam byla, vždy za ně někdo kandiduje do zastupitelstva, zajímají se o věci kolem sebe,“ vypráví lidovecký matador, bývalý předseda strany Jan Kasal. Výborného otec Miloslav byl významnou tváří politiky 90. let, ale i později. Poslancem České národní rady se stal už v roce 1990, ve druhé vládě Václava Klause byl ministrem obrany, později ještě ministrem bez portfeje. Měl řadu sněmovních funkcí a také funkci stranickou. V letech 2001 až 2003 byl totiž místopředsedou lidovců. „Přemlouval jsem ho tehdy, aby kandidoval na předsedu, ale on dal přednost rodině,“ vzpomíná Kasal. V roce 2003 se Miloslav Výborný od politiky odstřihl, byl totiž zvolen soudcem Ústavního soudu a v justici, byť na křesle soudce Nejvyššího správní soudu, je dodnes. „U nich doma v kuchyni asi o politice mluvil dál. Ale se mnou o ní od té doby neprohodil slovo, důsledně chtěl naplnit roli nestranného soudce. Ale politikem byl výborným a stejně dobrý bude i jeho syn,“ dodává Kasal.
TO UŽ DĚTEM NEVYSVĚTLÍM, PANE PREZIDENTE
Marek Výborný se narodil v roce 1976 a je stejně starý jako odcházející lidovecký předseda Pavel Bělobrádek . S manželkou Markétou vychovávají tři děti: Vendelína, Michaelu a Amálku. Po gymnáziu nastoupil na vojnu, kde sloužil na letišti v Čáslavi. Poté vystudoval teologii a historii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Školu neopustil ani po studiích, sedmnáct let učil na gymnáziu dějepis, základy společenských věd a latinu. A učí dodnes, byť teď už jen okrajově, vede seminář z dějepisu a vyučuje latinu. V letech 2012 až 2018 byl ředitelem pardubického gymnázia Mozartova, z pozice ale odešel, když se po posledních sněmovních volbách stal poslancem. Členem KDU-ČSL je od roku 2005, na vrchol se ale dosud nikdy nedral. Kandidoval sice už jednou, v roce 2006, neúspěšně do Poslanecké sněmovny, byl členem krajského a zejména obecního zastupitelstva, dával ale přednost rodině a také práci, která se s aktivní politikou neslučovala. Přesto na sebe ale jednou, i v této roli, veřejně upozornil drobným politickým protestem v roce 2014. Po vulgárních slovech prezidenta Miloše Zemana v Hovorech z Lán na Českém rozhlasu totiž ze zdi své ředitelny na gymnáziu v Pardubicích sundal prezidentův portrét, a dostal se tím do hlavních zpráv. „Nevím, jakým způsobem vysvětlovat žákům, studentům, dětem doma, že pan prezident používá tyto výrazy veřejně,“ hájil pak své kroky na obrazovce České televize. V souvislosti s politikou se Výborného jméno začalo objevovat před dvěma lety, kdy se stal lídrem tehdy ještě společné sněmovní kandidátky lidovců a hnutí STAN. Do Sněmovny z prvního místa prošel a pomalu se začal rozkoukávat v politice. Věnoval se třeba zákonu o střetu zájmů nebo změnám pravidel exekucí a oddlužení. „Znám ho od dětských let. Od mládí byl díky otci konfrontován s politikou, sbíral postupně zkušenosti v komunální politice i v krajské. Do ní se dostal díky obrovskému počtu preferenčních hlasů, pak ale mandát opustil, když se stal ředitelem gymnázia. A tam si vybudoval skvělou pověst, byl přísný, ale oblíbený. Nemá marketingový úsměv na první dobrou, jako učitel ale umí být in a cool a zaujmout mladé,“ vypráví bývalý místopředseda lidovců, pardubický matador Roman Línek.
DNES PŘEDSEDA A ZÍTRA MINISTR ŠKOLSTVÍ
Výborný svoji kandidaturu oznámil v listopadu a příliš velkou vlnu zájmu médií nevyvolal, jako jasný favorit byl tehdy vnímaný končící první místopředseda Marian Jurečka. „Pro mě to není boj o funkci, pro mě je to na prvním místě služba. Nabízím práci, pracovitost,“ vysvětlil tehdy Výborný. Muž se spíše konzervativními názory, který není příliš známou tváří a není ani typem charismatického politika. Média zaujal třeba tím, když se připojil k poslaneckému návrhu na ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. „Nemíříme na gaye a lesby, není to útok na homosexuální komunitu, nic takového,“ ujišťoval vzápětí Výborný v rozhovoru na iDnes. Přesto vyhrál a na sjezdu si už řekl o další práci – jednou by se prý chtěl stát ministrem školství. Nejdříve ale bude muset zvládnout roli stranického předsedy. Podporu získal ve volbě předsedy silnou, dobré postavení má jak mezi stranickými matadory díky své rodině, tak i mezi mladší generací, ke které má věkově blíže. Na obtíž by mu ale mohl být zbytečný sjezdový konflikt s Marianem Jurečkou, který se na lidoveckém sjezdu odmítl stát Výborného místopředsedou. „Je to kantor a ti mají v politice tendenci chovat se jako učitelé. To v politice nejde. A musí taky hodně studovat. Jinak má ale všechny potřebné předpoklady. Sportuje, umí zpívat, hrát i tancovat,“ uzavírá Kasal. A má pravdu. Marek Výborný hrál závodně basketbal a později ho i trénoval, je skautem, byl vedoucím pěveckého sboru Vlastislav Heřmanův Městec a předsedou organizačního výboru festivalu Hudební léto v tamním kostele svatého Bartoloměje. *** Je to kantor a ti mají v politice tendenci chovat se jako učitelé. To ale v politice nejde, říká o Výborném lidovecký matador, bývalý předseda strany Jan Kasal. Upozornil na sebe drobným politickým protestem v roce 2014. Po vulgárních slovech prezidenta Zemana v Hovorech z Lán na Českém rozhlasu sundal ze zdi své ředitelny na gymnáziu v Pardubicích prezidentův portrét, a dostal se tím do hlavních zpráv. „Nevím, jakým způsobem vysvětlovat žákům, studentům, dětem doma, že pan prezident používá tyto výrazy veřejně,“ hájil pak své kroky na obrazovce České televize.