KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Lidovecké Milostivé léto může pomoci až čtvrt milionu dlužníků
Zpět

Lidovecké Milostivé léto může pomoci až čtvrt milionu dlužníků

Přidáno 20. 9. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Lidem, kterým se podařilo spadnout do exekucí kvůli dluhům u státních institucí, mají jedinečnou šanci se z toho vymanit v průběhu 28. října a 28. ledna a znovu začít normální život. Dlužník zaplatí jen jistinu, tedy původní dluh a 900 korun exekutorovi za uzavření exekuce. Úroky, penále, nebo poplatky advokátovi, stát odpouští a dluh se může škrtnout. Týkat se to bude těch, co mají dluh ve veřejno právních institucích, třeba u pojišťoven, nemocnic, u dopravního podniku, energetické společnosti, nebo třeba za nájem u obce. 

Lidovecké milostivé léto by tak reálně mohlo pomoci až čtvrt milionu dlužníků. S ohledem na více než čtyři miliony exekucí a bezmála 750 tisíc lidí v exekuci je toto reálná šance, jak se s částí nahromaděných exekucí vypořádat.

„Jsem rád, že se nám tento návrh podařilo prosadit. Jako autor připomínám: šance na odpuštění úroků u dluhů vůči státu bude pouze do 28.1.2022. Osobně jsem přesvědčený, že toto tříměsíční období může být výhodné pro obě strany, a to jak pro dlužníky, kteří mají reálný zájem na tom své dluhy splatita exekuce se zbavit, ale drahým problémem je pro ně často právě příslušenství, které mnohdy činí až několikanásobek původního dluhu. Pro města a obce a další věřitele navíc vzniká šance na to, že bude původní dluh splacen a dostanou zpět své dlužné peníze, což by se u řady dlužníků za standardní situace nikdy nestalo. Jedná se tak opravdu o pomocnou ruku jak pro věřitele, tak pro zodpovědné dlužníky,“ sdělil poslanec KDU-ČSL a předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný.

Více zde. 

kategorie Z médií